ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահները պետք է կարգի հրավիրեն Ադրբեջանի նախագահին. Փաշինյան
Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնն ու ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր քննարկել են ԼՂ կարգավորման գործընթացը։
«Մակրոնը հետքարարքվեց կարգավորման մեր մոտեցումներով, հետաքրքրվեց՝ կա՞ հնարավորություն լրջորեն քննարկել կարգավորումը։ Մենք տեսակետներով փոխանակվեցինք։ Ես ասացի, որ Ադրբեջանի նախագահը և Ադրբեջանի ղեկավարությունը անկեղծ չեն, երբ խոսում են կարգավորման մասին։ Դա հնարավոր կլինի, երբ տարածաշրջանում լինի կարգավորման մթնոլորտ։ Բայց երբ մենք միայն հոխորտանք ենք լսում, ապա այդ պայմաններում անիրական է խոսել կարգավորման մասին», - ասաց Ն.Փաշինյանը Փարիզում Ֆրանսիայի հայ համայնքի հետ հանդիպման ժամանակ, փոխանցում է Aysor.am-ի թղթակիցը։
Նրա խոսքով, եթե ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահները ուզում են, որպեսզի մենք զբաղվենք կարգավորմամբ, իսկ մենք ուզում ենք, ուրեմն պետք է կարգի հրավիրեն Ադրբեջանի նախագահին։

President of France Emmanuel Macron and Armenia’s Prime Minister Nikol Pashinyan discussed at the meeting today the Nagorno Karabakh conflict regulation issue.
“President Macron was interested in our approaches of conflict regulation. We exchanged opinions, and I said that the Azerbaijani president and leadership are not frank while speaking about conflict regulation. It will be possible only in case of formation relevant atmosphere. But in conditions when we hear only threats it is not real to speak about regulation,” Pashinyan said today at the meeting with French Armenian community, Aysor.am correspondent reports.
He said if the OSCE Minsk Group co-chairs want the parties to really deal with regulation, they must first call Azerbaijani president to order. “I think Azerbaijan has not realized that it is already another Armenia,” Pashinyan stressed.