Վաշինգթոնը Հյուսիսային Կորեայի հարցով ՄԱԿ ԱԽ արտահերթ նիստ է հրավիրում
Երկուշաբթի՝ սեպտեմբերի 17-ին, Վաշինգթոնը Հյուսիսային Կորեայի հարցով ՄԱԿ ԱԽ արտահերթ նիստ է հրավիրում՝ կապված այն դժգոհության հետ, որ Ռուսաստանը փոփոխություններ է կատարել այս երկրի նկատմամբ պատժամիջոցների կատարման մասին միջնաժամկետ զեկույցում, հայտնել է ՄԱԿ-ում ԱՄՆ մշտական ներկայացուցչության պաշտոնական ներկայացուցիչ Ջոն Դեգորին, փոխանցում է ТАСС-ը:
«Այո, մենք երկուշաբթի հանդիպում ենք հրավիրում»,- ասել է նա՝ պատասխանելով ՏԱՍՍ-ի այն հարցին, թե արդյոք ԱԽ նիստ կհրավիրվի՝ կապված Հյուսիսայինն Կորեայի դեմ պատժամիջոցները վերահսկող 1718 կոմիտեի միջնաժամկետ զեկույցում ռուսական որոշ ուղղումներով ՄԱԿ-ում ԱՄՆ մշտական ներկայացուցիչ Նիկի Հեյլիի ավելի վաղ արտահայտած դժգոհության հետ:
Հինգշաբթի ՄԱԿ-ում ՌԴ մշտական ներկայացուցչության մամուլի ծառայությունում լրագրողներին ասել էին, որ ուղղումները, որոնք ռուսական կողմը պնդում էր, մտցվել են Փհենյանի դեմ պատժամիջոցների կատարման մասին 1718 կոմիտեի փորձագետների խմբի զեկույցի մեջ: Այս ուղղումներից «զեկույցի որակը միայն շահել է», վստահ էին առաքելությունում: Մամուլի ծառայությունում նշել էին, որ զեկույցի հետ կապված իրավիճակը ևս մեկ անգամ ցույց է տալիս անդամ պետությունների հետ փորձագետների խմբի փոխգործակցության կարևորությունը:

Вашингтон созывает внеочередное заседание Совбеза ООН по Северной Корее
Вашингтон созывает в понедельник, 17 cентября, внеочередное заседание Совбеза ООН по Северной Корее в связи с недовольством в отношении того, что Россия внесла изменения в среднесрочный доклад по санкциям в отношении этой страны. Об этом сообщил ТАСС  официальный представитель постпредства США при ООН Джон Дегори.
«Да, мы созываем встречу в понедельник», - сказал он, отвечая на вопрос ТАСС о том, будет ли созван Совбез в связи с ранее высказанным недовольством постпреда США при ООН Никки Хейли внесением некоторых российских поправок в среднесрочный доклад комитета 1718, контролирующего санкции в отношении КНДР.
Ранее в четверг в пресс-службе постпредства РФ при ООН заявили журналистам, что поправки, на которых настаивала российская сторона, внесли в доклад группы экспертов комитета 1718 о выполнении санкций в отношении Пхеньяна. От внесения данных корректировок «качество доклада только выиграло», уверены в миссии. Как указали в пресс-службе, ситуация с докладом еще раз показала важность взаимодействия группы экспертов с государствами-членами.