Եթե պարզվի, որ Ամուլսարի շահագործումն անվտանգ է Սևանի և Ջերմուկի ջրերի համար, հնարավորություն կտրվի հանքը շահագործելու. Վարչապետ
15/09/2018 13:25
Մեր վերջնական դիրքորոշումը պետք է հիմնված լինի փաստերի վրա, այսօր լրագրողների հետ զրույցում ասաց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն՝ անդրադառնալով Ամուլսարի շահագործման հարցին։
«Հունիսի սկզբին, երբ ես Ջերմուկում էի, «Լիդիան Արմենիա» ընկերությանն առաջարկեցի համագործակցել, որպեսզի փաստերի շուրջ կարողանանք ընդհանուր եզրակացության գալ, բայց, ցավոք, նրանք մերժեցին, և մենք հիմա ստիպված ենք այլ ճանապորհով գնալ», - նշեց վարչապետը։
Նիկոլ Փաշինյանն ասաց, որ պետք է միջազգային հեղինակություն ունեցող կազմակերպության եզրակացություն։
«Ընդ որում, կարծում եմ, որ երկու հարցի  պատասխան պետք է ստանանք՝ ինչքանո՞վ է նախագիծն անվտանգ Սևանի և Ջերմուկի ջրերի համար և, ընդհանրապես, ջրահավաք ավազանի համար: Այս պահին մենք չեզոք պատասխան չունենք», - նշեց ՀՀ վարչապետը։
Նիկոլ Փաշինյանն ընդգծեց՝ եթե պարզվի, որ անվտանգ է Սևանի և Ջերմուկի ջրերի համար, հաշվի առնելով ստեղծված իրավիճակը և մեծ ծավալի ներդրումները, հնարավորություն կտրվի հանքը շահագործելու:

Премьер-министр: Если выяснится, что эксплуатация Амулсара неопасна для воды Джермука и Севана, будет дана возможность эксплуатации рудника
Наша окончательная позиция должна быть основана на фактах, заявил сегодня журналистам премьер-министр Армении Никол Пашинян, касаясь вопроса эксплуатации Амусларского месторождения.
«В начале июня, когда я был в Джермуке, предложил компании «Лидиан Армения» сотрудничать, чтобы можно было прийти к общему выводу вокруг фактов, однако, к сожалению, они отказались, и сейчас мы вынуждены идти по другому пути», - отметил премьер.
Никол Пашинян отметил, что нужно заключение организации, имеющей международный авторитет.
«При этом считаю, что мы должны получить ответ на два вопроса: насколько проект безопасен для воды Севана и Джермука и, в целом, водосборного бассейна. В данный момент у нас нет нейтрального ответа», - отметил премьер-министр.
Никол Пашинян подчеркнул, что если выясниться, что проект безопасен для водных ресурсов Севана и Джермука, учитывая создавшуюся ситуацию и крупные инвестиции, эксплуатация месторождения будет одобрена.