Եթե պարզվի, որ Ամուլսարի շահագործումն անվտանգ է Սևանի և Ջերմուկի ջրերի համար, հնարավորություն կտրվի հանքը շահագործելու. Վարչապետ
15/09/2018 13:25
Մեր վերջնական դիրքորոշումը պետք է հիմնված լինի փաստերի վրա, այսօր լրագրողների հետ զրույցում ասաց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն՝ անդրադառնալով Ամուլսարի շահագործման հարցին։
«Հունիսի սկզբին, երբ ես Ջերմուկում էի, «Լիդիան Արմենիա» ընկերությանն առաջարկեցի համագործակցել, որպեսզի փաստերի շուրջ կարողանանք ընդհանուր եզրակացության գալ, բայց, ցավոք, նրանք մերժեցին, և մենք հիմա ստիպված ենք այլ ճանապորհով գնալ», - նշեց վարչապետը։
Նիկոլ Փաշինյանն ասաց, որ պետք է միջազգային հեղինակություն ունեցող կազմակերպության եզրակացություն։
«Ընդ որում, կարծում եմ, որ երկու հարցի  պատասխան պետք է ստանանք՝ ինչքանո՞վ է նախագիծն անվտանգ Սևանի և Ջերմուկի ջրերի համար և, ընդհանրապես, ջրահավաք ավազանի համար: Այս պահին մենք չեզոք պատասխան չունենք», - նշեց ՀՀ վարչապետը։
Նիկոլ Փաշինյանն ընդգծեց՝ եթե պարզվի, որ անվտանգ է Սևանի և Ջերմուկի ջրերի համար, հաշվի առնելով ստեղծված իրավիճակը և մեծ ծավալի ներդրումները, հնարավորություն կտրվի հանքը շահագործելու:

Amulsar mine exploitation to continue if presents no danger to Sevan and Jermuk waters – Armenia’s PM
15/09/2018 13:42
Our final decision must be based on facts, Armenia’s Prime Minister Nikol Pashinyan said speaking to reporters today, referring to Amulsar exploitation issue.
“In early June I was in Jermuk and offered Lydian Armenia company  to cooperate for coming to a general conclusion over the facts, but unfortunately they declined the offer, and now we are forced to choose another way,” the premier said.
Nikol Pashinyan said that they need conclusion of international authoritative organization.
“I think we should get answers to two questions. The first one relates to the safety of Sevan and Jermuk waters and the second to drainage basin in general. As of the moment we do not have neutral answer,” the PM said.
He also stressed that if it appears that the exploitation is not dangerous for Sevan and Jermuk waters, the exploitation of mine will continue taking into consideration the created situation and the large volume of investments.