Էրդողան. Թուրքիան մտադիր է շարունակել իր դիրքերի ամրապնդումը Սիրիայի Իդլիբի տարածաշրջանում
Թուրքիան մտադիր է շարունակել իր դիրքերի ամրապնդումը Սիրիայի Իդլիբի տարածաշրջանում: Այս մասին Թուրքիայի նախագահ Թայիփ Էրդողանը հայտարարել է սեպտեմբերի 17-ին օդանավում թուրքական ԶԼՄ-ներին տված հարցազրույցում՝ Ադրբեջանից վերադառնալուց հետո:
«Դա ճիշտ է, որ մենք Իդլիբում ամրապնդում ենք մեր զինվորականների դիրքերը: Մենք չենք կարող թույլ տալ, որ այնտեղ թույլ տեղեր ունենանք, ուստի մենք կշարունակենք ուժեղացումը: Եթե մենք չուժեղացնենք մեր դիտորդական կետերը, ապա մեկ ուրիշը կարող է նախաձեռնությունն իր ձեռքը վերցնել, ինչի հետևանքով կարող են տուժել խաղաղ մարդիկ», - Էրդողանի խոսքը մեջբերել է Haber Turk թերթը:
Ավելի վաղ թուրքական ԶԼՄ-ները հայտնել են, որ հրամանատարությունը զինվորականներ է ուղարկել Իդլիբ, նաև թուրքա-սիրիական սահման: Ներկայում Թուրքիան 12 դիտորդական կետ ունի տարածաշրջանի սահմանի երկայնքով: Թուրք զինվորականների խնդիրների թվում է հսկողությունը տարածաշրջանում հրադադարի ռեժիմի նկատմամբ:

Эрдоган: Турция намерена укреплять позиции своих военных в Идлибе
Турция намерена продолжить укреплять позиции в сирийском регионе Идлиб. Об этом заявил президент Турции Тайип Эрдоган в интервью турецким СМИ в самолете по возвращении из Азербайджана в понедельник.
"Это правда, что мы укрепляем позиции наших военных [в Идлибе]. Мы не можем допустить того, чтобы у нас были там какие-либо слабые места, поэтому мы продолжим усиление. Если мы не усилим наши наблюдательные пункты, то кто-нибудь другой может взять инициативу в свои руки, в результате чего могут пострадать мирные люди", - приводит слова Эрдогана газетаHaber Turk.
Ранее турецкие СМИ сообщали о том, что командование направило военных в Идлиб, а также к турецко-сирийской границе. В настоящее время республика располагает 12 наблюдательными пунктами по периметру границ региона. В задачу военных из Турции входит контроль за режимом прекращения огня в регионе.