Էրդողան. Թուրքիան մտադիր է շարունակել իր դիրքերի ամրապնդումը Սիրիայի Իդլիբի տարածաշրջանում
Թուրքիան մտադիր է շարունակել իր դիրքերի ամրապնդումը Սիրիայի Իդլիբի տարածաշրջանում: Այս մասին Թուրքիայի նախագահ Թայիփ Էրդողանը հայտարարել է սեպտեմբերի 17-ին օդանավում թուրքական ԶԼՄ-ներին տված հարցազրույցում՝ Ադրբեջանից վերադառնալուց հետո:
«Դա ճիշտ է, որ մենք Իդլիբում ամրապնդում ենք մեր զինվորականների դիրքերը: Մենք չենք կարող թույլ տալ, որ այնտեղ թույլ տեղեր ունենանք, ուստի մենք կշարունակենք ուժեղացումը: Եթե մենք չուժեղացնենք մեր դիտորդական կետերը, ապա մեկ ուրիշը կարող է նախաձեռնությունն իր ձեռքը վերցնել, ինչի հետևանքով կարող են տուժել խաղաղ մարդիկ», - Էրդողանի խոսքը մեջբերել է Haber Turk թերթը:
Ավելի վաղ թուրքական ԶԼՄ-ները հայտնել են, որ հրամանատարությունը զինվորականներ է ուղարկել Իդլիբ, նաև թուրքա-սիրիական սահման: Ներկայում Թուրքիան 12 դիտորդական կետ ունի տարածաշրջանի սահմանի երկայնքով: Թուրք զինվորականների խնդիրների թվում է հսկողությունը տարածաշրջանում հրադադարի ռեժիմի նկատմամբ:

Turkey plans to strengthen military positions in Syria’s Idlib, says Erdogan
Turkey is determined to continue strengthening its military positions in Syria’s Idlib province, Turkish President Recep Tayyip Erdogan told reporters upon returning from Azerbaijan on Monday.
"It is true that we have been strengthening the positions of our troops [in Idlib]. We cannot afford to have any weak spots," he said, as cited by the Haberturk newspaper. "If we don’t strengthen our observation points, then someone else will take the initiative, which may lead to civilian harm," Erdogan added.
The Turkish media reported earlier that the country’s troops had been deployed to Syria’s Idlib and the Turkish-Syrian border. Turkey currently has a total of 12 observation points along the border, its troops are tasked with monitoring the ceasefire in the region.
According to Erdogan, Turkish troops had been sent to Idlib at the Syrian people’s request. "No one in Idlib wave Russian, US, German or French flags. People there wave Turkish flags. They are not Turkish citizens, they are Syrians. We will not let these oppressed people down," the Turkish president stressed.