Մյանմարում ավելի քան 40 բանտարկյալներ բանտից փախել են
Մյանմարի Կարեն նահանգի Փհա Ան բանտից փախուստ են իրականացրել ավելի քան 40 բանտարկյալներ, այդ թվում՝ 29 դատապարտյալ և 12 քննության ենթակա անձ, հայտնում է РИА Новости-ն հղում անելով «Մյանմար Ալինգ» պարբերականին:
Պարբերականը հայտնում է նաև, որ փախուստից հետո առաջին օրվա ընթացքում ոստիկանները և զինվորականները 41-ից 10-ին բռնել են բանտից մոտ 200 կմ հեռավորությամբ գտնվող մի քանի գյուղերում:
Կիրակի առավոտյան բանտարկյալները գրավել են բանտից աղբը տեղափոխող բեռնատարը, հարվածել դարպասին եւ հեռացել: Ավելի ուշ լքված բեռնատարը հայտնաբերվել է բանտից 200 կմ հեռավորությամբ սահմանի ուղղությամբ. Մյանմարի Կարեն նահանգը սահմանակից է Թաիլանդին:
Երկուշաբթի AFP գործակալությունը, վկայակոչելով բանտի վարչակազմին, հայտնել է, որ փախած բանտարկյալները կարող էին ուղևորվել Թաիլանդ, որ անհետանային մյանմարյան փախստականների ճամբարներից մեկում, որոնք տեղակայված են հարևան պետության սահմանամերձ շրջաններում:

В Мьянме из тюрьмы сбежали более 40 заключенных
Более 40 заключенных, в том числе 29 осужденных и 12 подследственных, бежали в воскресенье из тюрьмы Пха-Ан в Каренском штате Мьянмы, сообщает РИА Новости  со ссылкой на  газету «Мьянма Алинг».
Издание также сообщает, что 10 из 41 бежавшего были пойманы полицией и военными в течение первого дня после побега в нескольких деревнях, находящихся на расстоянии около 200 километров от тюрьмы.
Утром в воскресенье заключенные захватили грузовик, вывозящий мусор из тюрьмы, протаранили ворота и скрылись на нем. Грузовик позже был найден брошенным в 200 километрах от тюрьмы по направлению к границе: мьянманский штат Карен граничит с Таиландом.
В понедельник информационное агентство АФП со ссылкой на тюремную администрацию сообщило, что бежавшие заключенные могут направляться в Таиланд, чтобы затеряться в одном из лагерей мьянманских беженцев, расположенных в приграничных районах соседнего государства.