ԱԱԾ տնօրենի և վարչապետի կողմից միջամտության մասին խոսք լինել չի կարող. Գևորգ Կոստանյան (Տեսանյութ)
ԱԺ պետական-իրավական և մարդու իրավունքների պաշտպանության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Գևորգ Կոստանյանի կարծիքով՝ սկանդալային ձայնագրությունից պարզ է, որ ԱԱԾ պետ Արթուր Վանեցյանի և վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի կողմից դատական իշխանության նկատմամբ ճնշում կամ միջամտություն չի եղել։ Հակառակը, նա պնդում է, որ նշված երկու պաշտոնյաները քրեական գործով մտահոգություններ են հայտնել։
«Շատ կարևոր է, թե ինչ գործի ու ինչ անձանց մասին է խոսքը. և Յուրի Խաչատուրովը, և Ռոբերտ Քոչարյանը չափազանց մեծ կարևորություն ունեն, հետևաբար դա հանգեցնում է թե ներքաղաքական, թե արտաքին քաղաքական քննարկման հնարավորության։ Ձայնագրության առերևույթ լսումը հանգեցնում է հետևյալ եզրակացության՝ ԱԱԾ պետը հետաքրքրվում է այդ գործի հիմնավորվածության և օրինականության փաստով։ Իմ կարծիքով, միջամտության մասին խոսք չկա։ Այլ խնդիրը վերաբերում է ԱԱԾ պետի մտահոգվածությանը, թե արդյոք հիմնավոր է ու բավարար չափով ապացուցված, որ այսինչը կամ այնինչը կալանավորվի ու կալանքից բաց թողնվի։ Այսինքն՝ ես այստեղ առերևույթ միջամտության տարրեր չեմ տեսնում։ Նույնը կարելի է ասել վարչապետի մասով», - Aysor.am-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց Գևորգ Կոստանյանը։
Դիտարկմանը, թե ձայնագրության մեջ նշվում է՝ դատավորը զանգել է ԱԱԾ տնօրենին, ինչից ենթադրվում է, որ դատական համակարգից կապ են պահպանել ԱԱԾ տնօրենի հետ, Կոստանյանը արձագանքեց՝ վկայակոչելով Վանեցյանի վերջին ասուլիսը, որտեղ վերջինը հայտարարել էր, որ ինքը դատավորին չի զանգել։
«Հաշվի առնելով, որ ԱԱԾ տնօրենի մտահոգությունը կարող է լինել գործով անցնող անձանց սպեցիֆիկ կարգավիճակ ունենալու հանգամանքով, ես կարծում եմ և համոզմունք ունեմ, որ խնդրին ներգրավվածությունը ԱԱԾ տնօրենի համար եղել է բացառապես այդ շրջանակներում, որովհետև նա ի պաշտոնե ոչ իրավասու է քննել կամ գնահատել ապացույցները, ոչ էլ իրավասու է գնահատել օրինականությունը։ Նա ընդամենը կարող է հավաստիանալ պատկան մարմնից տվյալ գործի օրինականության, հիմնավորվածության մեջ», - հավելեց Գևորգ Կոստանյանը։
Սակայն, ըստ պատգամավորի, խնդիրն այն է, որ գործով նախաքննություն իրականացնող մարմինը՝ այս դեպքում Հատուկ քննչական ծառայությունը, իրավունք չունի քրեական գործի վերաբերյալ մանրամասներ խոսել ԱԱԾ տնօրենի, այդ թվում՝ վարչապետի հետ։
«Ցանկացած պաշտոնատար անձ կփորձի զանգահարել ՀՔԾ պետին, խոսել նրա հետ կոնկրետ քրեական գործի հանգամանքների մասին։ Սակայն և ՀՔԾ պետը, և դատավորը իրավունք չունեն խոսել որևէ մեկի հետ քրեական գործի հանգամանքների մասին։ Միակ մարդը, ում հետ կարող են խոսել գործի կամ կալանքի հիմնավորվածության մասին, դա հսկող դատախազն է, իսկ ՀՔԾ պետի դեպքում՝ նաև գլխավոր դատախազը։ Այսինքն՝ միայն նրանց հետ կարող են քննարկել հիմնավո՞ր է գործել, թե՞ ոչ հիմնավոր», - նշեց Կոստանյանը։

О вмешательстве директора СНБ и премьер-министра речи нет – Геворк Костанян (Видео)
Председатель постоянной парламентской комиссии по государственно-правовым вопросам и защите прав человека Геворк Котанян считает, что из скандальной записи разговора ясно, что со стороны директора СНБ Артура Ванецяна и премьер-министра Никола Пашиняна давления на судебную власть или вмешательства не было. Напротив, он утверждает, что эти должностные лица выразили обеспокоенность в связи с уголовным делом.
«Очень важно, о каком деле и, каких лицах идет речь: и Юрий Хачатуров, и Роберт Кочарян представляют большую важность, следовательно, это приводит к возможности как внутриполитического, так и внешнеполитического обсуждения. Из записи разговора следует вывод: директор СНБ интересуется фактом обоснованности и законности этого дела. Мо моему мнению, о вмешательстве речи нет. Эта проблема касается обеспокоенности директора СНБ, есть достаточно обоснований и доказательств, чтобы тот или иной был арестовал или отпущен. То есть, здесь я не вижу элементов вмешательства. То же самое можно сказать и по части премьера», - заявил в беседе с  Aysor.am Геворк Костанян.
На замечание, что в записи отмечается, что судья позвонил директору СНБ, после чего предполагается, что была обеспечена связь судебной системы с директором СНБ, Костанян, ссылаясь на последнюю пресс-конференцию Артура Ванецяна, отметил, что глава СНБ заявил, что судье не звонил.
«Учитывая, что обеспокоенность директора СНБ может быть обусловлена специфичным статусом проходящих по делу лиц, я полагаю и убежден, что вовлеченность в дело директора СНБ умещается исключительно в эти рамки, поскольку он в силу занимаемой должности не правомочен расследовать или оценивать доказательства, не правомочен также оценивать законность. Он просто может удостовериться в законности, обоснованности дела, обратившись в надлежащий орган», - отметил Геворк Костанян.
Однако, по словам депутата, проблема в том, что орган, осуществляющий предварительное следствие по делу, в данном случае Специальная следственная служба, не имеет права обсуждать подробности уголовного дела с директором СНБ, в том числе и с премьер-министром.
«Любое должностное лицо может попытаться позвонить начальнику Специальной следственной службы, поговорить об обстоятельствах конкретного уголовного дела. Однако и начальник ССС, и судья не имеют права говорить с кем-либо об обстоятельствах уголовного дела. Единственный человек, с которым могут говорить обоснованности дела или ареста, это прокурор, осуществляющий надзор по делу, а в случае начальника ССС – также генеральный прокурор. То есть, только с ними могут обсуждаться, обоснованны или необоснованны действия», - отметил Геворк Костанян.