Մուն Չժե Ինի  մամուլի քարտուղար. ԿԺԴՀ-ի հետ համաձայնագիրը պատերազմի ավարտման հռչակագիր է
Կորեայի Հանրապետության և  ԿԺԴՀ-ի զինվորականների միջև չորեքշաբթի երկու երկրների ղեկավարների գագաթնաժողովի շրջանակներում ստորագրված համաձայնագիրը փաստորեն 1950-1953 թվականների կորեական պատերազմի ավարտման հռչակագիր է: Այս մասին  Սեուլի մամուլի կենտրոնում անցկացված բրիֆինգի ժամանակ հայտարարել է Հարավային Կորեայի նախագահ Մուն Չժե Ինի պաշտոնական ներկայացուցիչ Յուն Յոն Չհանը:
«Այդ համաձայնագիրն, ըստ էության, պատերազմի ավարտման և  խաղաղ գործընթացի սկսվելու հռչակագիր է», - ընդգծել է նա:
Համաձայնագրի տարածված տեքստում նշվում է, որ կողմերը պայմանավորվել են ռազմական լարվածութան թուլացմանն ուղղված միջոցներ ձեռնարկել Կորեական թերակղզում: Հարավը և Հյուսիսը պայմանավորվել են սահմանի ապառազմականացված գոտին վերածել խաղաղության ու բարգավաճման գոտու: Լարվածության թուլացման միջոցառումների թվում նշվել է համատեղ կոմիտե ստեղծելու պայմանավորվածությունը, որը բաղկացած կլինի երկու երկրների զինվորական հրամանատարության ներկայացուցիչներից:

Пресс-секретарь Мун Чжэ Ина: соглашение с КНДР является декларацией об окончании войны
Соглашение между военными Республики Корея и КНДР, подписанное в среду на полях саммита лидеров двух стран, фактически является декларацией об окончании Корейской войны 1950-1953 годов,  сообщил на брифинге в пресс-центре в Сеуле Юн Ён Чхан - официальный представитель южнокорейского президента Мун Чжэ Ина.
"Это соглашение по сути является декларацией об окончании войны и начале мирного процесса", - подчеркнул Юн Ён Чхан.
В распространенном тексте соглашения отмечается, что стороны договорились прекратить военные полеты и масштабные артиллерийские стрельбы в приграничных районах. Также Север и Юг до конца текущего года демонтируют по 11 военных пограничных постов.
Кроме того, в подписанной сегодня совместной декларации лидеров двух стран указано, что Север и Юг договорились отказаться от враждебных действий в районе разделяющей две страны демилитаризованной зоны с тем, чтобы предотвратить случайные риски вооруженных столкновений, превратив этот район в зону мира.