Ամեն նոր չէ, որ առաջադեմ է, ամեն առաջադեմ չէ, որ օգտակար է. Էդուարդ Շարմազանով
Ամեն նոր չէ, որ առաջադեմ է, ամեն առաջադեմ չէ, որ օգտակար է. այս վերնագրով հոդված է ներկայացրել Ազգային ժողովի փոխնախագահ, ՀՀԿ մամուլի խոսնակ Էդուարդ Շարմազանովը։
«Սիրելի հայրենակիցներ, վերջին ամիսների ընթացքում բազմիցս ներկայացրել եմ ներքաղաքական և արտաքին քաղաքական իրադրության վերաբերյալ իմ մոտեցումները, սակայն այսօր ձեռնպահ կմնամ նոր իշխանությունների թերություններն ու սխալները մատնանշելու գայթակղությունից և կներկայացնեմ իմ տեսակետը ոչ պակաս կարևոր հարցերի վերաբերյալ:
Խոսքն ազգային և քրիստոնեական արժեքների կարևորության, ինչպես նաև այդ արժեքների նկատմամբ համակարգված հակաքարոզչություն կազմակերպելու մասին է: Գաղտնիք չէ, որ ես ազգային-պահպանողական քաղաքական հայացքների տեր եմ, որը նաև մերժում է հեղափոխությունները:
Պահպանողականի համար բացարձակ արժեք են Աստված, Հայրենիք, ազգ, եկեղեցի: Շատերը սխալմամբ պահպանողականությունը փորձում են ներկայացնել հնի քարոզչություն,բայց իրականում այն ոչ թե հնի, այլ հավիտենականի արժևորում է:
Կուզեմ ասել` ամեն նոր չէ, որ առաջադեմ է, ամեն առաջադեմ չէ, որ օգտակար է:
Վերջին ամիսները լի էին մտահոգիչ իրադարձություններով` ներխուժում Մայր աթոռի վեհարան, հարձակումներ Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսի վրա, նույնասեռականության բացահայտ քարոզ և նմանատիպ երևույթներ:
Որոշ մտահոգիչ հարցերին օրենսդրական կարգավորում տալու համար շուտով գործընկերներիս հետ հանդես կգանք մի շարք օրենսդրական նախաձեռնություններով:
Գործը հասել է նրան, որ որոշ ծայրահեղ գործիչներ  հարցականի տակ են դնում «Հայոց եկեղեցու պատմություն« առարկայի դասավանդման արդյունավետությունը դպրոցում: Անհանգստացնող է, որ նոր կառավարությունն այս կարևոր հարցի վերաբերյալ իր հստակ ու վերջնական կարծիքը չի ներկայացրել, ավելին՝ կառավարության ծրագրի ընդունման ժամանակ ԱԺ-ում այս կարևոր հարցի վերաբերյալ ուղիղ հարցադրում եմ արել Փաշինյանին,սակայն վերջինս գերադասեց չպատասխանել:
Անտեղյակներին ցանկանում եմ իրազեկել, որ պետականության բացակայության պայմաններում մեր եկեղեցին է իր վրա վերցրել հայ ազգի կրթության և պաշտպանության գործը: Թե՛ Ավարայրում և թե՛ Սարդարապատում մեր կաթողիկոսները կոչ արեցին ազգային համախմբման:
Ի տարբերություն արևմուտքի, մեր եկեղեցին ոչ միայն չի ճնշել գիտության և կրթության զարգացումը, այլ խրախուսել է այն: Վառ ապացույց են Անիի,Սսի,Գլաձորի, Տաթևի, Հաղպատի և Սանահինի համալսարանները:
Կրթությունը պե՞տք է ունենա ազգային նկարագիր, թե՞ ոչ: Համոզված եմ` այո:
Ինչպես կասեր Գարեգին Նժդեհը.
«Հայրենապաշտական հասարակությունը պետք է լինի մեր փրկության խարիսխը, հայ դպրոցը պետք է վերածվի հայրենագիտության տաճարի, որտեղ Հայրենիքի մասին չպետք է խոսվի ճիշտ այնպես, ինչպես Սահարայի անապատի մասին»:
Հետևաբար դպրոցներում ազգային և հոգևոր արժեքների դասավանդման արդյունքում կարելի է կրթել գաղափարապաշտ երիտասարդություն, իսկ այդ ամենին անհնար է հասնել առանց «Հայոց եկեղեցու պատմության» առարկայի դասավանդման»,-նշված է Շարմազանովի հոդվածում։

Эдуард Шармазанов: Не все новое – прогрессивно, и не все прогрессивное – полезно
Вице-спикер парламента Армении, пресс-секретарь Республиканской партии Армении  Эдуард Шармазанов опубликовал статью под заглавием «Не все новое – прогрессивно, и не все прогрессивное – полезно».
«Дорогие соотечественники, в течение последних месяцев неоднократно представлял свои подходы к внутриполитическим и внешнеполитическим событиям, однако сегодня воздержусь от соблазна говорить о недостатках и ошибках новой власти и представлю свою точку зрения по не менее важным вопросам.
Речь идет о важности национальных и христианских ценностей, а также об организации систематизированной антипропаганды в отношении этих ценностей. Не секрет, что я являюсь носителем национально-консервативных политических взглядов, которые также отрицают революции.
Для консерватора абсолютной ценностью являются Бог, Родина, нация, церковь. Многие ошибочно пытаются представить консерватизм как пропаганду старого, но в действительности, это значит – ценить не старое, а вечное.
Хочу сказать, что не все новое – прогрессивно, и не все прогрессивное – полезно.
Последние месяцы были полны тревожными событиями – вторжение в канцелярию Первопрестольного Эчмиадзина, нападения на Католикоса всех армян, открытая пропаганда гомосексуализма и аналогичные явления.
Для законодательного урегулирования некоторых вопросов, вскоре мы с коллегами выступим с рядом законодательных инициатив.
Дело дошло до того, что некоторые радикальные деятели ставят под сомнение эффективность преподавания в школе предмета «История Армянской церкви». Вызывает обеспокоенность то, что новое правительство не представило четкой и окончательной позиции по этому вопросу, более того, во время принятия программы правительства в парламенте я прямо спросил Пашиняна об этом важном вопросе, однако он предпочел не отвечать.
Хочу проинформировать тех, кто не в курсе, что в условиях отсутствия государственности наша церковь взяла на себя дело образования и защиты армянского народа. Как во время Аварайрского сражения, так и в Сардарапате, наши католикосы призывали к национальному сплочению.
В отличие от запада, наша церковь не только не подавляла развитие образования и науки, но и поощряла это. Ярким свидетельством являются университеты Ани, Сиса, Гладзора, Татева, Ахпата и Санаина.
Должно ли иметь образование национальный характер или нет? Уверен, что да.
Как сказал бы Гарегин Нжде:
«Патриотичное общество должно стать якорем нашего спасения, армянская школа должна превратиться в храм познания Родины, где о Родине не должны говорить так, как о пустыне Сахара».
Следовательно, в результате преподавания национальных и духовных ценностей в школах можно образовывать идейную молодежь, а без преподавания предмета «История Армянской церкви» всего этого достичь невозможно», - отмечается в статье Эдуарда Шармазанова.