Պակիստանում դատարանը որոշել է բանտային կալանքից ազատել նախկին վարչապետ Շարիֆին
Իսլամաբադի բարձր ատյանի դատարանը քննարկել է  բողոքարկումը և  կարգադրել Պակիստանի նախկին վարչապետ Նավազ Շարիֆին ազատ արձակել այն բանից երկու ամիս անց, երբ նա սկսեց կրել կոռուպցիայի գործով բանտարկության տասնամյա ժամկետը, հայտնել է BBC բրիտանական հեռուստառադիոկորպորացիան:
Հուլիսին նախկին վարչապետը երկիր էր վերադարձել իր դստեր՝ Մարիամի հետ միասին: Ոստիկանությունը նրանց ձերբակալել էր Լահորի միջազգային օդանավակայանում եւ բռնագրավել նրանց անձնագրերը:
Շարիֆի նկատմամբ հետաքննությունն սկսվել էր «պանամական արխիվի» սկանդալային հրապարակումից հետո: Փաստաթղթերում ասվում է, որ Շարիֆի որդդիներից մի քանիսը կապված էին օֆշորային այն ընկերությունների հետ, որոնք, ենթադրաբար, օգտագործվել են միջոցների վերաուղղորդման եւ օտարերկրյա ակտիվների, մասնավորապես, Լոնդոնի Փարք-Լեյն պերճաշուք փողոցում թանկարժեք բնակարաններ գնելու համար:
2017 թվականի հուլիսին Շարիֆը երկրի Գերագույն դատարանի կողմից հեռացվել էր Պակիստանի վարչապետի պաշտոնից:

В Пакистане суд решил отпустить экс-премьера Шарифа из тюремного заключения
Высокий суд Исламабада рассмотрел апелляцию и распорядился освободить бывшего премьер-министра Пакистана Наваза Шарифа спустя две месяца после того, как он начал отбывать десятилетний срок заключения по делу о коррупции, сообщила в среду британская телерадиокорпорация Би-би-си.
Экс-премьер в июле возвратился в страну вместе со своей дочерью Марьям. Полицияарестовала их в Международном аэропорту Лахор и конфисковала паспорта.
Расследование в отношении Шарифа началось после скандальной публикации "панамского архива". В документах говорилось, что несколько детей Шарифа были связаны с офшорными компаниями, которые, предположительно, использовались для перенаправления средств и покупки иностранных активов, в частности дорогостоящих квартир на фешенебельной лондонской улице Парк-Лейн.
В июле 2017 года Шариф был отстранен Верховным судом страны от должности премьер-министра Пакистана.