Կիմ Չեն Ընը Հարավային Կորեայի նախագահին 2 տոննա արժեքավոր սունկ է նվիրել
Հյուսիսային Կորեայի առաջնորդ Կիմ Չեն Ընը Հարավային Կորեայի նախագահ Մուն Չժե Ինին 2 տոննա արժեքավոր մացուտակե սունկ է նվիրել՝ ի հիշատակ Փհենյանում իրենց հանդիպման, Սեուլում կայացած ճեպազրույցում հայտնել է նախագահական աշխատակազմի ներկայացուցիչը, փոխանցում է РИА Новости-ն:
Նրա խոսքով՝ հաջորդ շաբաթ նշվող հիշատակության օրվա առիթով սնկերը կուղարկվեն բաժանված ընտանիքների անդամներին, որոնք դեռեւս ոչ մի անգամ չեն կարողացել հանդիպել Հյուսիսում գտնվող իրենց ազգականներին:
«Մենք ընտրել ենք առավել տարեց տարիքի մոտ 4 հազար մարդու, եւ նրանցից յուրաքանչյուրը կստանա 500 գրամ սունկ՝ աշնանային հիշատակության օրվա առթիվ», - ասել է աշխատակազմի ներկայացուցիչը:
Նա հավելել է, որ Կիմ Չեն Ընի նվիրած 2 տոննա սունկը օդանավով Սեուլ է հասցվել լուսաբացին: Մուն Չժե Ինը Հյուսիսային Կորեա այցն ավարտել է և ուղևորվել Սեուլ:

Ким Чен Ын подарил президенту Южной Кореи две тонны ценных грибов
Лидер КНДР Ким Чен Ын подарил президенту Южной Кореи Мун Чжэ Ину две тонны ценных деликатесных грибов сони-посот (мацутакэ) на память об их встрече в Пхеньяне, сообщил на брифинге в Сеуле представитель президентской администрации, передает РИА Новости.
По его словам, грибы будут направлены членам разделенных семей, которые пока ни разу не смогли встретиться со своими родственниками на Севере, ко дню поминовения, который выпадает на будущую неделю.
«Мы отобрали около 4 тысяч человек наиболее преклонного возраста, и каждый из них получит по 500 граммов грибов к осеннему дню поминовения», — сказал представитель администрации.
«Две тонны грибов сони-посот, подаренных председателем Госсовета Ким Чен Ыном, прибыли на рассвете в Сеул самолетом», — добавил он.