Ենթադրել, թե մենք վախենալու ենք այդ սպառնալիքներից և բավարարելու ենք Ադրբեջանի առավելապաշտական նկրտումները, սին են. Փաշինյան
21/09/2018 18:36
Մեր արտաքին քաղաքական ամենակարևոր հիմնախնդիրը Արցախի հարցի խաղաղ կարգավորումն է, այսօր Անկախության 27 ամյակի կապակցությամբ վարչապետի նստավայրում կազմակերպված տոնական միջոցառման ժամանակ իր ելույթում հայտարարեց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:
Նա վերահաստատեց, որ Հայաստանի դիրքորոշումը չի փոխվել, և պաշտոնական Երևանը կողմ է խնդրի բացառապես խաղաղ կարգավորմանը։
«Անելու ենք մեզնից կախված ամեն ինչ հարցը բանակցային ճանապարհով լուծելու համար: Ադրբեջանի կողմից հնչող պատերազմական սպառնալիքները չունեն որևէ հեռանկար: Ենթադրել, թե մենք վախենալու ենք այդ սպառնալիքներից և բավարարելու ենք Ադրբեջանի առավելապաշտական նկրտումները, սին են:
Այո, մենք կառուցում ենք խաղաղասեր ժողովրդավար և մարդասիրական գաղափարներ դավանող պետություն, բայց դա չի նշանակում, թե մենք չենք պատրաստվում պաշտպանել մեզ, մեր հայրենիքը, մեր ապագան», - հայտարարեց վարչապետը:

Предполагать, что мы испугаемся этих угроз и удовлетворим максималистские амбиции Азербайджана – бесполезно
21/09/2018 19:44
Мирное урегулирование карабахского конфликта – приоритет внешней политики Армении, заявил сегодня премьер-министр Армении Никол Пашинян  на праздничном мероприятии по случаю 27-ой годовщины Независимости Республики Армения в резиденции премьер-министра.
Он вновь подтвердил, что позиция Армения не изменилась и официальный Ереван выступает исключительно за мирное урегулирование конфликта.
«Мы выступаем за исключительно мирное урегулирование конфликта, и сделаем все зависящее от нас для разрешения конфликта переговорным путем. Озвучиваемые Азербайджаном угрозы войны не имеют никаких перспектив. Предполагать, что мы испугаемся этих угроз и удовлетворим максималистские амбиции Азербайджана – бесполезно.
Да, мы строим страну, которая привержена идеям мирной демократии и принципам гуманизма, однако это не значит, что мы не собираемся защищать нас, нашу страну, наше будущее», - заявил премьер-министр.