Բուհերն ապակուսակցականացնելու մասին նախարարի հայտարարությունը վկայում է, որ ընթանում են նախորդների ճանապարհով. «Ժողովուրդ»
21/09/2018 10:38
«Ժողովուրդ» օրաթերթը գրում է. «Ըստ շրջանառվող լուրերի` նոր իշխանությունը փորձում է բուհերի կառավարման խորհուրդներում ընդգրկված ՀՀԿ-ականներին փոխարինել ՔՊ-ականներով: Ու սա այն դեպքում, երբ թավշյա հեղափոխությունից հետո ԿԳ նախարար Արայիկ Հարությունյանը որպես առաջին քայլերից մեկը հայտարարեց բուհերն ապակուսակցականացնելու մասին: Բայց հիմա ստացվում է` նրանք ևս ընթանում են նախորդների ճանապարհով:
Երեկ «Ժողովուրդ» օրաթերթի հետ զրույցում ԿԳ նախարար Ար. Հարությունյանը, անդրադառնալով այդ հարցին, ասել է. «ՔՊ-ականներ կլինեն, որովհետև նրանցից շատերը ներկայումս վարչական պաշտոններ են զբաղեցնում և՛ կառավարությունում, և՛ խորհրադարանում: Բազմաթիվ են ՔՊ-ականները, և մենք չենք կարող դրանից խուսափել: Բայց ներկայումս նույն ՔՊ ներկայացուցիչները, կառավարությունը և ԿԳՆ-ն մշակում են «Բարձրագույն կրթության մասին» ՀՀ օրենքը, որով կբացառվի որևէ պաշտոնյայի ներկայությունը բուհերի կառավարման խորհուրդներում»»:

«Жоховурд»: Заявление Араика Арутюняна о деполитизации вузов свидетельствует, что новая власть идет по пути прежней
Газета «Жоховурд пишет, что согласно муссируемым слухам, новые власти пытаются заменить представителей Республиканской партии Армении в Советах управления вузами членами партии «Гражданский договор». И это в том случае, когда после бархатной революции министр образования и науки Армении Араик Арутюнян в качестве одного из первых шагов объявил о деполитизации вузов. Однако сейчас получается, что новая власть идут по пути прежней.
Накануне в беседе с корреспондентом издания министр образования и науки Араик Арутюнян, касаясь этого вопроса, заявил: «Будут представители партии «Гражданский договор», поскольку многие из них в настоящее время занимают административные должности и в правительстве, и в парламенте. Но сейчас те же члены партии «Гражданский договор», правительство и Минобразования разрабатывают закон «О высшем образовании», который исключит представленность какого-либо должностного лица в попечительских советах вузов на законодательном уровне».