Facebook-ում ծառայություն են թեստավորում ծանոթությունների համար
Facebook-ի աշխատակիցները թեստային ռեժիմով գործարկել են հավելված, որն օգտատերերի համար դյուրացնում է վիրտուալ շփումը, այդ թվում՝ հետագա հանդիպումների նպատակով, հայտնել Է The Verge ամերիկյան պորտալը:
«Նոր ծանոթությունների որոնումներն այն են, ինչով, ինչպես մենք տեսել ենք, արդեն վաղուց զբաղվում են Facebook-ի օգտատերերը, -The Verge-ին տված հարցազրույցում հայտնել է սոցցանցի աշխատակից Նեյթան Շարպը, որը ղեկավարում է այս նախագիծը: - Մենք ցանկանում ենք, որ դա լինի ավելի դյուրին ու հարմարավետ: Մենք մտածեցինք, որ հենց հիմա է դրա լավագույն ժամանակը»:
Ինչպես նշվում է հրապարակման մեջ, ծառայությունը փորձարկվում է Կոլումբիայում, ներկայում այն ամբողջովին ինտեգրված է Facebook-ի շարժական հավելվածում և առայժմ հասանելի չէ համակարգիչներում: Դրանից օգտվել է թույլատրված 18 և ավելի բարձր տարիքի անձանց: Ներկայում հավելվածն անվճար է, դրանում չկա գովազդ, վճարովի հավելյալ ծառայություններ նույնպես նախատեսված չեն:
Ծառայությունում գրանցվել ցանկացողները պետք է կարճ նկարագրեն իրենց, պատասխանեն մի շարք հարցերի և պարզաբանեն՝ որոնք են իրենց նպատակները: Նրանց նաև հարկ կլինի ներկայացնել իրենց գտնվելու վայրը, ինչը կստուգվի GPS գլոբալ նավիգացիոն համակարգի օգնությամբ: Իսկ ծանոթությունների համար թեկնածուների կարելի կլինի փնտրել 100 կիլոմետր շառավղով: Շարժական այն սարքերի տերերը, որոնք աշխատում են iOS օպերացիոն համակարգերով, կարող են ներբեռնել իրենց մինչև  ինը լուսանկար, Android-ի օգտատերերը՝ 12 լուսանկար: Դրանք կարելի է վերցնել Facebook-ի կամ Instagram-ի օգտահաշիվներից, նաև  սմարթֆոնի ֆոտոպահոցից:

В Facebook начали тестировать сервис для знакомств
Сотрудники Facebook запустили в тестовом режиме приложение, облегчающее для пользователей виртуальное общение, в том числе с целью дальнейших встреч, сообщил в четверг американский интернет-портал The Verge.
"Поиски новых знакомств - это то, чем, как мы видели, уже давно занимаются пользователи Facebook, - сообщил в интервью The Verge сотрудник соцсети Нэйтан Шарп, курирующий данный проект. - Мы хотим, чтобы делать это было проще и удобнее. Мы подумали, что именно сейчас лучшее время для этого".
Как отмечается в публикации, сервис испытывают в Колумбии, в настоящее время он полностью интегрирован в мобильное приложение Facebook и пока не доступен на компьютерах. Пользоваться им разрешено лицам в возрасте 18 лет или старше. На данный момент приложение полностью бесплатно, в нем нет рекламы, дополнительные услуги за оплату также не предусмотрены.
Желающие зарегистрироваться в сервисе должны коротко описать себя, ответить на ряд вопросов и пояснить, каковы их цели. Им также придется уточнить свое месторасположение, которое будет проверено с помощью глобальной навигационной системы GPS, искать же кандидатов для знакомства можно в радиусе 100 км. Владельцы мобильных устройств, работающих на операционных системах iOS, могут загрузить до девяти своих фотографий, пользователи Android - 12 снимков. Их можно взять из аккаунтов в Facebook или Instagram, а также из фотогалереи в смартфоне.