Չինաստանը կօգնի Սիրիային՝ վերականգնելու մշակութային ժառանգության օբյեկտները
Չինաստանի «Գուգուն» պետական թանգարանը և Սիրիայի մշակույթի նախարարությունը հուշագիր են ստորագրել պատմական մասունքների պահպանման մասին, որին համապատասխան Պեկինը Դամասկոսին օգնություն կցուցաբերի մշակութային ժառանգության օբյեկտների վերականգնման գործում, հայտնել է Global Times չինական թերթը:
Համաձայնագիրն ստորագրվել էր Չինաստանում կայացած համաժողովում, որը նվիրված Էր աշխարհի հին քաղաքակրթությունների օբյեկտների պաշտպանության խնդիրներին: Դրան մասնակցել են 13 երկրների, այդ թվում՝ Հունաստանի, Եգիպտոսի, Իրաքի, Սիրիայի ներկայացուցիչները: Ձեռք բերված պայմանավորվածությունները նախատեսում են, որ ՉԺՀ-ն սիրիական կողմին կտրամադրի նյութեր ու սարքավորումներ, որոնք անհրաժեշտ են պատերազմից տուժած տեսարժան վայրերի վերականգնման համար: Բացի այդ, Չինաստանի իշխանությունները կկազմակերպեն սիրիացի վերականգնողների մասնագիտական պատրաստումը:
Այն վայրերից մեկը, որտեղ երկու պետությունների մասնագետները համատեղ կաշխատեն մշակութային ժառանգության հին օբյեկտների վերականգնման վրա, կդառնա Հալեպը: ՅՈւՆԵՍԿՕ-ի տվյալներով՝ այնտեղ շենքերը լրջորեն տուժել են քաղաքի հին մասի մոտավորապես 60 տոկոս տարածքում: Տեսարժան վայրերի 30 տոկոսն ամբողջությամբ ոչնչացված է:

Китай поможет Сирии восстановить объекты культурного наследия
Государственный музей "Гугун" (пекинский Запретный город) и министерство культуры Сирии подписали меморандум о сохранении исторических реликвий, в соответствии с которым Пекин окажет Дамаску помощь в восстановлении объектов культурного наследия, сообщила в пятницу китайская газета Global Times.
Соглашение было подписано на состоявшемся в Китае форуме, посвященном проблемам защиты объектов достояния мировых древних цивилизаций. В нем приняли участие представители 13 стран, в том числе Греции, Египта, Ирака, Сирии. Заключенные договоренности подразумевают, что КНР предоставит сирийской стороне материалы и оборудование, необходимые для восстановления достопримечательностей, пострадавших во время войны. Помимо этого китайские власти организуют профессиональную подготовку реставраторов из этой ближневосточной страны.
"Через Сирию пролегал важный отрезок древнего Шелкового пути, поэтому мы чувствуем близость Китая, - отметил глава сирийского Генерального директората древностей и музеев Махмуд Хамуд. - Мы планируем отобрать самые впечатляющие археологические находки для экспозиции в "Гугун".
Одним из мест, где специалисты двух государств будут совместно работать над восстановлением древних объектов культурного наследия, станет Алеппо. По данным ЮНЕСКО, там серьезно пострадали здания на примерно 60% территории старой части города, еще 30% достопримечательностей были полностью уничтожены.