Մեքսիկայում լրագրող է սպանվել
Մեքսիկայի Չիապաս նահանգում անհայտ անձինք գնդակահարել են Heraldo de Chiapas պարբերականի թղթակից Մարիո Գոմեսին: Ինչպես հայտնում է  Excelsior պորտալը՝ միջադեպը տեղի է ունեցել ուրբաթ՝ սեպտեմբերի 21-ին, Յախալոն քաղաքում: Անհայտ անձինք մոտոցիկլետներով մոտեցել են Գոմեսի տանն ու գնդկահարել նրան տնից դուրս գալու պահին:
Լրագրողը ծանր վիճակում տեղափոխվել է հիվանդանոց, սակայն բժիշկներին չի հաջողվել փրկել նրա կյանքը:
Մեքսիկայի Մարդու իրավունքների պաշտպանության ազգային հանձնաժողովի տվյալներով՝ 2000 թվականից ի վեր երկրում սպանվել է 138 լրագրող, իսկ 2005 թվականից ի վեր անհայտ կորած է համարվում զանգվածային լրատվամիջոցների 21 աշխատակից:
Վերջին տարիներին Մեքսիկայում կտրուկ աճել է բռնությունների թիվը, ինչը հիմնականում պայմանավորված է նարկոկարտելների միջև պայքարով՝ ԱՄՆ կոկաինի տարանցման նկատմամբ հսկողության համար։

В Мексике неизвестные застрелили журналиста
Журналист издания Heraldo de Chiapas убит в пятницу в мексиканском штате Чьяпас. Как сообщает портал Excelsior, Марио Гомес был застрелен в городе Яхалон. Ранее этот журналист уже заявлял прокуратуре о поступавших в его адрес угрозах.
Гомес был убит неизвестными, подъехавшими на мотоцикле к его дому в момент выхода на улицу. Тяжело раненный, он скончался позднее в госпитале.
По данным Национальной комиссии по правам человека Мексики, с 2000 года в стране убиты 138 журналистов, еще 21 сотрудник СМИ пропал без вести с 2005 года.
Число убийств, совершенных в стране в 2017 году, составило почти 31,2 тысячи, сообщал ранее Национальный институт статистики и географии латиноамериканской страны.
В последние годы Мексику захлестнула волна насилия, вызванная во многом противоборством наркокартелей за контроль над транзитом кокаина в США. Всего в Мексике с начала этого года убито почти 16 тысяч человек, что на 18% выше аналогичных показателей первой половины 2017 года.