Տարեսկզբից Միջերկրական ծովով Եվրոպա են ժամանել ավելի քան 80 հազար միգրանտներ ու փախստականներ
2018 թվականի սկզբից Միջերկրական ծովով Եվրոպա ժամանած միգրանտների ու փախստականների թիվը գերազանցել է 80 հազարը, ավելի քան 1,7 հազար մարդ մահացել կամ անհետ կորել է, հայտնել է Միգրացիայի միջազգային կազմակերպությունը (ՄՄԿ):
«Սեպտեմբերի 23-ի դրությամբ Եվրոպա են ժամանել 80 հազար 602 միգրանտներ ու փախստականներ», - Ժնևում լրագրողներին հայտնել է կազմակերպության պաշտոնական ներկայացուցիչ Ջոել Միլմանը:
«Պաշտոնապես փաստաթղթավորվել է Միջերկրական ծովում 1730 մարդու մահը», - հավելել է նա:
2018 թվականին միգրացիայի հիմնական ուղղությունը Իսպանիան է, որին բաժին է ընկել ժամանածների 44 տոկոսը (ավելի քան 35,6 հազար մարդ): Հունաստանը տարեսկզբից ընդունել է մոտ 23 հազար, Իտալիան՝ ավելի քան 21 հազար միգրանտների ու փախստականների: Իտալիա ներհոսը կտրուկ կրճատվել է. սեպտեմբերին այստեղ վեց անգամ ավելի քիչ միգրանտներ ու փախստականներ են ժամանել, քան Իսպանիա:
Պաշտոնական ներկայացուցիչը հիշեցրել է, որ 2017 թվականի համապատասխան ժամանակաշրջանում Միջերկրական ծովով Եվրոպա էին ժամանել 130 հազարից ավելի միգրանտներ ու փախստականներ, իսկ 2016 թվականին՝ 302 հազարից ավելի: ՄՄԿ-ի տվյալներով՝ ընդամենն աշխարհում 2018 թվականի սկզբից ի վեր մահացել են 2 հազար 735 միգրանտներ ու փախստականներ: Ընդ որում միգրացիայի՝ դեպի Եվրոպա միջերկրածովյան երթուղին մնում է ամենավտանգավորը:

Более 80 тыс. мигрантов и беженцев прибыли в Европу по Средиземному морю с начала года
Число мигрантов и беженцев, прибывших в Европу по Средиземному морю с начала 2018 года, превысило 80 тыс. человек, более 1,7 тыс. человек погибли или пропали без вести. Об этом сообщила во вторник Международная организация по миграции (МОМ).
"По состоянию на 23 сентября в Европу прибыли 80 602 мигранта и беженца", - заявил журналистам в Женеве официальный представитель организации Джоэл Миллман. "Официально задокументирована смерть 1730 человек в Средиземном море", - добавил он.
Основным направлением миграции в 2018 году является Испания, на которую приходится 44% прибывших (более 35,6 тыс.). Греция приняла с начала года около 23 тыс. мигрантов и беженцев, Италия - более 21 тыс. Приток в Италию резко сократился: в сентябре туда прибыло в шесть раз меньше мигрантов и беженцев, чем в Испанию.
Официальный представитель напомнил, что в 2017 году за аналогичный период времени в Европу по Средиземному морю прибыли более 133 тыс. мигрантов и беженцев, а в 2016 году - более 302 тыс.
Всего в мире, по данным МОМ, с начала 2018 года погибли 2735 мигрантов и беженцев. При этом средиземноморский маршрут миграции в Европу остается самым опасным.