ՍՀԿ. Առևտրական պատերազմն սպառնում է համաշխարհային տնտեսական աճի կայունությանը
Համաշխարհային առևտուրը ենթարկվել է մի ամբողջ շարք ռիսկերի, որոնք պայմանավորված են այդ թվում՝ մի շարք երկրների նոր փոխադարձ մաքսատուրքերով: Այդ մասին հայտարարել է Առևտրի համաշխարհային կազմակերպության (ԱՀԿ) գլխավոր տնօրեն Ռոբերտու Ազևեդուն՝  Բեռլինում ելույթ ունենալով գերմանացի արդյունաբերողների համագումարում:
«Ներկայում բազմաթիվ տագնապալի ազդանշաններ կան: Հարաբերությունների շարունակվող Էսկալացիան կարող է զգալի ռիսկեր հրահրել կայունության, աշխատատեղերի և այն տնտեսական աճի համար, որը մենք այժմ տեսնում ենք», - ասել է նա:
Ազևեդուի խոսքով՝ ոչ մի տարածաշրջան չի կարողանա խուսափել բացասական հետևանքներից, եթե իրադրությունը զարգանա վատագույն սցենարով:

ВТО: торговая война угрожает стабильности мирового экономического роста
Мировая торговля столкнулась с целым рядом рисков, вызванных в том числе новыми взаимными пошлинами ряда стран, заявил генеральный директор Всемирной торговой организации (ВТО) Роберту Азеведу, выступая во вторник в Берлине на съезде германских промышленников.
"В настоящее время есть множество тревожных сигналов. Продолжающаяся эскалация отношений может спровоцировать значительные риски для стабильности, рабочих мест и того [экономического] роста, который мы сейчас наблюдаем", - сказал он.
По словам Азеведу, ни один регион не сможет избежать негативных последствий, если ситуация будет развиваться по худшему сценарию.