Գերմանիայի ԱԳՆ. Իրանի հետ համաձայնագիրը նպաստում է անվտանգությանը, այդ թվում՝ Եվրոպայում
Իրանական միջուկային ծրագրի վերաբերյալ Գործողությունների համատեղ համապարփակ ծրագրի մասնակիցները պետք է շարունակեն համաձայնագրի պահպանմանն ուղղված աշխատանքը, հայտարարել է Գերմանիայի արտաքին գործերի նախարար Հայկո Մաասը, որի խոսքը Twitter-ում մեջբերել է գերատեսչության մամուլի ծառայությունը:
«Անտարակույս, Վիեննայի միջուկային համաձայնագիրը նպաստում է ավելի մեծ անվտանգությանը ինչպես մերձավորարեւելյան տարածաշրջանում, այնպես էլ մեզ մոտ՝ Եվրոպայում: Ճիշտ կլիներ պահպանել այդ հաջողությունը, որը բազմամյա ու լարված դիվանագիտական աշխատանքի արդյունք Էր», - ասել է նախարարը:
Մաասը նշել է, որ, չնայած ԱՄՆ-ի դիրքորոշմանը, հարկավոր է շարունակել առևտուրն Իրանի հետ:
«Եվրոպական գործընկերների հետ միասին մենք լրջորեն աշխատում ենք այդ թեմայի շուրջ», - հավելել է ԳԴՀ-ի ԱԳ նախարարը:

МИД ФРГ: соглашение с Ираном способствует безопасности, в том числе в Европе
Участники Совместного всеобъемлющего плана действий (СВПД) по иранской ядерной программе (Россия, Великобритания, Германия, Китай, Франция) должны продолжать работу по сохранению соглашения. Об этом заявил во вторник глава МИД ФРГ Хайко Маас, слова которого приводит в Twitter пресс-служба ведомства, передает ТАСС.
"Без вопросов, венское соглашение по атому способствует большей безопасности как в [ближневосточном] регионе, так и у нас в Европе. Было бы правильно сохранять данный успех, ставший следствием многолетней и напряженной дипломатической работы", - сказал министр.
По его словам, многие государства признают аргументы в пользу того, чтобы сохранить данное соглашение, однако для этого необходима "международная сплоченная поддержка".
Маас напомнил, что, несмотря на позицию США, нужно продолжать торговлю с Ираном. "Вместе с европейскими партнерами мы серьезно работаем над этой темой", - сказал Маас.