Կոնգոյի ԴՀ-ում Էբոլա տենդով վարակվելու դեպքերի թիվը հասել է 150-ի
Կոնգոյի Դեմոկրատական Հանրապետության  Հյուսիսային Կիվու և Իտուրի նահանգներում Էբոլա վիրուսով պայմանավորված հիվանդությամբ (ԷՎՊՀ) վարակվածների թիվը հուլիսի վերջից հասել է 150-ի, նրանցից 100-ը մահացել է: Այդ մասին Twitter-ում հայտնել է Հանրապետության  առողջապահության նախարարությունը:
«Սեպտեմբերի 24-ի դրությամբ «ընդհանուր առմամբ հաղորդումներ են ստացվել այս շրջանում հեմոռագիկ տենդի 150 դեպքերի մասին, որոնցից 119-ը հաստատված են, իսկ 31-ը համարվում են հավանական», - նշում է առողջապահության նախարարությունը:
Մահացել է 100 մարդ, ընդ որում՝ նրանցից 69-ի մոտ Էբոլա վիրուսի առկայությունը հաստատված է լաբորատոր հետազոտություններով: Ապաքինվել են 41 հիվանդացած: Անցած 24 ժամվա ընթացքում ԷՎՊՀ-ի մեկ դեպք է հաստատվել Չոմիա քաղաքում:
Հիվանդին տեղավորել են Քասենի քաղաքի առողջապահական կենտրոնում: Առողջապահության նախարարության տվյալներով՝ օգոստոսի 8-ից ի վեր պատվաստվում է արվել 11 հազար 563 մարդու: ԿԴՀ մուտքի տարբեր կետերում ԷՎՊՀ-ի կապակցությամբ ստուգման է ենթարկվել մոտ 5,4 մլն մարդ:

Число случаев лихорадки Эбола в ДР Конго достигло 150
Число заразившихся болезнью, вызванной вирусом Эбола (БВВЭ), в провинциях Северное Киву и Итури в Демократической Республике Конго (ДРК) достигло с конца июля 150, из них 100 человек умерли, сообщило в Twitter министерство здравоохранения ДРК.
Подчеркивается, что по состоянию на 24 сентября "в общей сложности поступили сообщения о 150 случаях геморрагической лихорадки в этом регионе, из которых 119 подтверждены, а 31 считаются вероятными", - указывает минздрав. Умерли 100 человек, при этом у 69 из них наличие вируса Эбола подтверждено лабораторными исследованиями. Выздоровел 41 заболевший.
За минувшие сутки был подтвержден один случай БВВЭ в городе Чомия. Заболевший помещен в центр здравоохранения в городе Кассеньи. По данным минздрава, с 8 августа были вакцинированы 11563 человека. В различных пунктах въезда в ДРК контролю на БВВЭ подверглись почти 5,4 млн человек.