«Հրապարակ». ՀՀԿ-ում մոտեցումն ԱԺ լուծարմանը միանշանակ չէ
«Հրապարակ» թերթը գրում է. «Տարոն Մարգարյանը Երևանի քաղաքապետի ընտրություններին չի մասնակցել՝ մեկնել է Մոսկվա, որ «չիմանա, չլսի, չտեղեկանա», թե ով է ընտրվում քաղաքապետ, ինչպես և ումով։ Ինչ վերաբերում է ՀՀԿ-ականներին, նրանց մեծ մասը նույնպես չի մասնակցել․ նախ՝ միասնական հրահանգ չի եղել, թե ում ընտրել, բայց բոլորը լռելյայն հասկացել են՝ բացի Հայկոյից, ում ուզեն։ Եվ որքան էլ պարադոքսալ՝ շատերն ընտրել են ԲՀԿ-ին, քոչարյանական ՀՀԿ-ականները՝ ՀՅԴ-ին, քչերը՝ «Լույսին»․
«Սկզբունքորեն պատրաստ էինք Զեյնալյանին շատ ձայն տալ, աշխատել իր համար, սակայն նա այդպես էլ գարանտիա չտվեց, որ չի համագործակցելու «Իմ քայլի» ու Հայկոյի հետ՝ ցանկացած պարագայում, իսկ ընտրությունների գիշերը՝ վերջնական արդյունքները չիմացած, Հայկոյի շտաբ վազելն ավելի ամրապնդեց մեր կասկածները»։
Ի դեպ, ՀՀԿ-ում մոտեցումն ԱԺ լուծարմանը միանշանակ չէ․ մեծամասնությունը դեմ է, սակայն կան պատգամավորներ, որոնք գտնում են, որ պետք է ցրել պառլամենտը, լիբերալ-պահպանողական նոր պրոյեկտներով մասնակցել ապագա ընտրություններին։ «Չնայած՝ դիրեկտորը ոնց կասի․ էս պահին լուռ է ու լուռ», - ասում են նրանք։ Դիրեկտորը Սերժ Սարգսյանն է»:

«Грапарак»: В РПА неоднозначный подход к роспуску парламента
Газета «Грапарак» пишет, что Тарон Маргарян не принимал участия в выборах мэра Еревана, он уехал в Москву, чтобы «не видеть, не слышать, не быть в курсе», кто и с чьей помощью избирается мэром. Что касается членов Республиканской партии Армении, то большая часть также не участвовала в выборах, поскольку не было единого решения за кого голосовать, однако все молча поняли, что могут выбрать кого угодно, кроме Айко. И как бы ни было парадоксально, многие проголосовали за партию «Процветающая Армения», а прокочаряновские представители РПА – за АРФ «Дашнакцутюн», небольшая часть – за блок «Луйс».
«Принципиально мы были готовы отдать Зейналяну больше голосов, работать для него, однако он так и не дал гарантию, что не будет сотрудничать с блоком «Мой шаг» и Айко в любом случае, а в ночь выборов, когда он, не зная окончательных результатов, побежал в штаб Айко, еще больше укрепило наши сомнения».
Кстати, в РПА неоднозначный подход к роспуску Национального Собрания: большинство «против», но есть депутаты, которые считают, что парламент нужно распустить и участвовать в следующих выборах с новыми либерально-консервативными проектами. «Хотя, как скажет директор, пока он молчит», - говорят они. А директор – Серж Саргсян.