Մենք մեր քվեարկության, մեր խոստման, մեր պայմանավորվածության տերն ենք. ՀՅԴ անդամ
Եթե չափանիշ ենք վերցնում արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններին կողմ լինել կամ չլինելը, ապա բոլորին պետք է հիշեցնեմ, որ Դաշնակցությունը, երբ վարչապետ էր ընտրում, համաձայնությամբ կողմ էր արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններին, այսօր խորհրդարանում ճեպազրույցների ընթացքում հայտարարեց Ազգային ժողովի «Հայ Յեղափոխական Դաշնակցություն» խմբակցության անդամ Սպարտակ Սեյրանյանը։
«Մենք նորից, այսօր էլ հաստատում ենք, որ Դաշնակցությունը կողմ է արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններին, մենք մեր քվեարկության, մեր խոստման, մեր պայմանավորվածության տերն ենք», - ասաց Սպարտակ Սեյրանյանը։
«Երբ մենք բոլոր քաղաքական ուժերով պայմանավորվում էինք մինչև մեկ տարվա ընթացքում ընտրություններ անցկացնելու մասին, հասկանում էինք, որ թե սեպտեմբերը, թե դեկտեմբերը, թե փետրվարը տեղավորվում են այդ մեկ տարվա հաստատման մեջ։ Եվ մի քիչ արդար չի, եթե չասեմ մանիպուլյացիա է, որ Դաշնակցությունն ուզում է, որ դա լինի մայիսին։ Մենք ասել ենք, թե ինչ քայլերից հետո պետք է լինեն արտահերթ ընտրություններ», - ասաց Սեյրանյանը։
Նա ևս մեկ անգամ կրկնեց, թե որ քայլերի մասին է խոսքը.
«Ընտրական նոր օրենսգիրք, ոստիկանության ենթակայության փոփոխություն և երրորդ՝ ընտրությունների արդյունքների նկատմամբ հանրային ընդհանուր վստահության ձևավորում։ Իսկ դրա համար, նաև վարչապետն է նշել, որ անհրաժեշտ է բոլոր քաղաքական ուժերի համար ապահովել հավասար պայմաններ։ Եթե այս բոլոր կետերը կատարվեն և ավարտվեն նույնիսկ դեկտեմբերի 1-ին, ուրեմն հաջորդ օրը կհայտարարվի ընտրությունների մասին, եթե հունվարի 15-ին, ուրեմն՝ հունվարի 15-ին»։
ՀՅԴ ներկայացուցիչն ասաց, որ եթե քաղաքական ուժերը բանակցությունների ճանապարհով, ոչ թե ճնշումների ու վերջնագրերի, որոշեն, որ ընտրությունները պետք է կայանան դեկտեմբերին, այդ իմաստով ՀՅԴ-ն դարձյալ մնալու է իր դիրքորոշմանը, այն է՝ վարչապետի թեկնածու չի առաջադրի և որևէ կերպ չի խոչընդոտի, որպեսզի արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունները լինեն դեկտեմբերին։

ARF-D not to impede any process reached through general consensus
While approving the program submitted by the new government, the ARF-D has expressed its consent to the conduction of snap parliamentary elections, ARF-D faction member Spartak Seyranyan said at a briefing today.
“Today we reiterate that the ARF-D is for snap parliamentary elections. We keep our promise, arrangement,” Seyranyan stressed.
“While agreeing for a year term we understood that September, December, February fit this term and it will be a little unjust, and I would even say it is a manipulation to claim that ARF-D wants them to be in May. We have stated after what steps the snap parliamentary elections should take place,” Seyranyan stressed.
Among these steps ARF-D member mentioned the adoption of new Electoral Code, change of police’s subordination, formation of general public trust.
“The PM has stated that for it equal conditions should be ensured for all the political forces. If all these steps are carried out and completed by December 1, day of elections may be declared,” he said.
Seyranyan said if the political forces decided through talks and not pressures that elections be conducted in December, the ARF-D will agree and will not nominate candidate and impede the process.