Ապրեսյան. Հետհեղափոխական Հայաստանում տուրիզմի ոլորտում աճ է գրանցվել (Տեսանյութ)
Հետհեղափոխական Հայաստանում տուրիզմի ոլորտում աճ է գրանցվել, Aysor.am-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց Տուրիզմի հայկական ֆեդերացիայի նախագահ Մեխակ Ապրեսյանը։
«Պաշտոնական վիճակագրական տվյալներով՝ 2018 թվականի 1-ին կիսամյակում արձանագրվել է ներգնա զբոսաշրջային այցելությունների թվի 10,2 տոկոս աճ՝ նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի հետ համեմատ», - ասաց մասնագետը՝ հավելելով, որ ամփոփ տվյալները կլինեն տարեկան կտրվածքով։
Ապրեսյանի խոսքով՝ տուրիզմի զարգացմանը մեծապես նպաստում է նաև տարատեսակ փառատոնների անցկացումը։
Դիտարկմանը, թե բնապահպանները նշում են, որ հանքարդյունաբերությունը խոչընդոտում է տուրիզմի զարգացմանը, Մեխակ Ապրեսյանն արձագանքեց.
«Չպետք է պարզապես ասենք զարգացում, պետք է կայուն զարգացման մասին խոսենք։ Եթե տնտեսության որևէ ճյուղ զարգանում է կայուն զարգացման սկզբունքներին համապատասխան, դա ողջունելի է և պետք է իրականացվի, լինի հանքարդյունաբերություն, սննդի արդյունաբերություն, թե զբոսաշրջություն»։
Մասնագետը ներկայացրեց նաև հետևյալ ցուցանիշը. եթե 2006-2007 թվականների հետազոտության արդյունքում 18-35 տարեկանների մասնաբաժինն ընդհանուր այցելություններում եղել է 6 տոկոս, 2013 թվականի հետազոտության արդյունքներով այն կազմել է 34 տոկոս։

В постреволюционной Армении в сфере туризма зафиксирован рост – Мехак Апресян (Видео)
В постреволюционной Армении зафиксирован рост в сфере туризма, заявил в беседе с корреспондентом Aysor.am глава Федерации туризма Армении Мехак Апресян.
«По данным официальной статистики, в первом полугодии 2018 года по сравнению с аналогичным периодом прошлого года зафиксирован 10,2% рост посещений в сфере въездного туризма», - сказал специалист, добавив, что обобщенные данные будут представлены в годовом разрезе.
По словам Апресяна, развитию туризма значительно способствует также проведенияе различных фестивалей.
На замечание, экологи отмечают, что горнодобывающая промышленность препятствует развитию туризма, Мехак Апресян ответил:
«Мы не должны говорить просто о развитии, нужно говорить об устойчивом развитии. Если какая-то отрасль экономики развивается в соответствии с принципами устойчивого развития, то это должно приветствоваться и поощряться, будь то горнодобывающая промышленность, пищевая промышленность или туристическая отрасль».
Специалист представил также показатели, согласно которым если по результатам исследований 2006-2007гг. доля 18-35 летних в общем количестве посещений составляла 6 процентов, то по результатам исследований в 2013 году этот показатель составил 34 процента.