Ապրեսյան. Հետհեղափոխական Հայաստանում տուրիզմի ոլորտում աճ է գրանցվել (Տեսանյութ)
Հետհեղափոխական Հայաստանում տուրիզմի ոլորտում աճ է գրանցվել, Aysor.am-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց Տուրիզմի հայկական ֆեդերացիայի նախագահ Մեխակ Ապրեսյանը։
«Պաշտոնական վիճակագրական տվյալներով՝ 2018 թվականի 1-ին կիսամյակում արձանագրվել է ներգնա զբոսաշրջային այցելությունների թվի 10,2 տոկոս աճ՝ նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի հետ համեմատ», - ասաց մասնագետը՝ հավելելով, որ ամփոփ տվյալները կլինեն տարեկան կտրվածքով։
Ապրեսյանի խոսքով՝ տուրիզմի զարգացմանը մեծապես նպաստում է նաև տարատեսակ փառատոնների անցկացումը։
Դիտարկմանը, թե բնապահպանները նշում են, որ հանքարդյունաբերությունը խոչընդոտում է տուրիզմի զարգացմանը, Մեխակ Ապրեսյանն արձագանքեց.
«Չպետք է պարզապես ասենք զարգացում, պետք է կայուն զարգացման մասին խոսենք։ Եթե տնտեսության որևէ ճյուղ զարգանում է կայուն զարգացման սկզբունքներին համապատասխան, դա ողջունելի է և պետք է իրականացվի, լինի հանքարդյունաբերություն, սննդի արդյունաբերություն, թե զբոսաշրջություն»։
Մասնագետը ներկայացրեց նաև հետևյալ ցուցանիշը. եթե 2006-2007 թվականների հետազոտության արդյունքում 18-35 տարեկանների մասնաբաժինն ընդհանուր այցելություններում եղել է 6 տոկոս, 2013 թվականի հետազոտության արդյունքներով այն կազմել է 34 տոկոս։

Tourism growth has been registered in post revolutionary Armenia, chairman of the Armenian Tourism Federation Mekhak Apresyan said, speaking to Aysor.am.
“According to official statistics, in the first half of 2018, 10.2% growth of incoming tourist visits were registered as compared with the same span of the past year,” the specialist said.
Apresyan stressed that the conduction of different festivals greatly promotes the development of tourism.
As to the observation that mining industry hinders the development of tourism, Apresyan said, “We should not say just development, we must speak of stable development. If a branch of economy develops in accordance with the stable development principles it should be welcomed be it mining industry, food industry or tourism.”
The specialist said that if in 2006-2007 only 6% of the visits came to the share of 18-35 years old, from 2013 their number grew up to 34%.