Նիկոլ Փաշինյանն ընդունել է Լիտվայի ԱԳ նախարար Լինաս Լինկևիչուսին
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ընդունել է Լիտվայի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Լինաս Լինկևիչուսին, ով Հայաստան է ժամանել Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպության 17-րդ գագաթնաժողովին մասնակցելու նպատակով, հայտնում են կառավարության լրատվական ծառայությունից:
Վարչապետը ողջունել է Լիտվայի ԱԳ նախարարի այցը մեր երկիր և կարևորել հայ-լիտվական հարաբերությունների շարունակական զարգացումը, այդ թվում՝ միջազգային կազմակերպությունների շրջանակներում: Նիկոլ Փաշինյանն ընդգծել է հատկապես տնտեսական փոխգործակցության խթանման անհրաժեշտությունը և հավելել, որ ՀՀ կառավարությունը շահագրգռված է լիտվական բիզնեսի ներգրավմամբ հայկական շուկա: Գործադիրի ղեկավարը հավելել է, որ այժմ մեր երկրում իրականացվում են բիզնես միջավայրի բարելավման նպատակային բարեփոխումներ, որոնք կապահովեն ներդրումների անվտանգությունը, ազատ և թափանցիկ բիզնես միջավայրը:
Լինաս Լինկևիչուսը նշել է, որ ուշադրությամբ հետևել է Հայաստանում տեղի ունեցած քաղաքական զարգացումներին և կարևորել դրանց խաղաղ բնույթը, իրականացված փոփոխությունները ժողովրդավարական ճանապարհով: Նա համոզմունք է հայտնել, որ Հայաստանում կյանքի կոչվող բարեփոխումները նոր թափ կհաղորդեն երկկողմ տնտեսական կապերին: Լիտվայի ԱԳ նախարարն ընդգծել է, որ իր երկիրը պատրաստ է իրականացնել փորձի փոխանակում հայ գործընկերների հետ՝ կոռուպցիայի դեմ պայքարի, արդար դատական համակարգի կայացման և այլ ուղղություններով:
Խոսելով Հայաստան-Եվրոպական միություն հարաբերությունների մասին՝ Նիկոլ Փաշինյանը կարևորել է Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի վավերացումը հնարավորինս սեղմ ժամկետներում և դրա լիարժեք կիրարկումը: Կառավարության ղեկավարն ընդգծել է, որ Հայաստանը կարևորում է ԵՄ-ի հետ փոխգործակցության զարգացումն ու ընդլայնումը տարբեր ուղղություններով:
Հանդիպման ընթացքում զրուցակիցներն անդրադարձել են տարածաշրջանային խնդիրներին, քննարկել երկկողմ հետաքրքրություն ներկայացնող այլ հարցեր: Մտքեր են փոխանակվել նաև ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման ուղղությամբ: Նիկոլ Փաշինյանը կարևորել է բանակցային գործընթացի համար համապատասխան մթնոլորտի ձևավորումը և խնդրի բացառապես խաղաղ կարգավորումը:

Никол Пашинян принял главу МИД Литвы Линаса Линкявичюса
Премьер-министр Армении Никол Пашинян сегодня принял министра иностранных дел Литовской Республики Линаса Линкявичюса, который прибыл в Армению для участия в 17-м саммите Международной организации Франкофонии, сообщает пресс-служба правительства Армении.
Премьер-министр поприветствовал визит министра иностранных дел Литвы в Армению и подчеркнул важность продолжительного развития армяно-литовских отношений, в том числе в рамках международных организаций. Никол Пашинян особо подчеркнул необходимость стимуляции экономического сотрудничества и добавил, что правительство Армении заинтересовано в привлечении литовского бизнеса на армянский рынок. Глава правительства отметил, что в настоящее время в нашей стране проводятся целевые реформы для улучшения предпринимательской среды, что обеспечит безопасность инвестиций, свободную и прозрачную бизнес-среду.
Линас Линкявичюс отметил, что он внимательно следил за политическими событиями в Армении и отметил важность их мирного характера, а также реализованных демократическим путем изменений. Он выразил убежденность в том, что проводимые в Армении реформы придадут новый импульс двусторонним экономическим связям. Министр иностранных дел Литвы подчеркнул, что его страна готова поделиться опытом с армянскими коллегами в борьбе с коррупцией, создании справедливой судебной системы и других областях.
Говоря об отношениях Армения-ЕС, Никол Пашинян отметил важность максимально скорой ратификации и полного применения Соглашения о всеобъемлющем и расширенном партнёрстве между Арменией и Европейским союзом. Глава правительства подчеркнул, что Армения придает важность развитию и расширению сотрудничества с ЕС по разным направлениям.
В ходе встречи собеседники коснулись региональных вопросов, обсудили представляющие двусторонний интерес другие вопросы. Состоялся также обмен мнениями по урегулированию нагорно-карабахского конфликта. Никол Пашинян отметил важность формирования соответствующей атмосферы для переговорного процесса и исключительно мирного урегулирования проблемы.