Իսպանիաում Վենեսուելայի դեսպանը կանչվել է երկրի ԱԳՆ
Իսպանիաում Վենեսուելայի դեսպան Մարիո Իսեային կանչել են արտաքին գործերի նախարարություն նախագահ Նիկոլաս Մադուրոյի դեմ մահափորձի համար կասկածվող ընդդիմադիր քաղաքական գործիչ Ֆերնանդո Ալբանայի մահվան առնչությամբ:
Գործակալության տվյալներով՝ Իսպանիան իր անհանգստությունն է հայտնել Ալբանայի մահվան դեպքի առիթով և պահանջել է Վենեսուելայից անկախ հետաքննություն անցկացնել:
Բացի այդ, Իսպանիայի արտգործնախարարությունը նաև կոչ է արել ազատել բոլոր քաղբանտարկյալներին:
Վենեսուելացի ընդդիմադիր քաղաքական գործիչ Ֆերնանդո Ալբան Սալազարը, որը կասկածվում էր նախագահ Նիկոլաս Մադուրոյի դեմ մահափորձի իրականացման համար, երկուշաբթի՝ հոկտեմբերի 8-ին, ինքնասպանություն է գործել այն բանից հետո, ինչ նրան հայտնաբերել են ու հացրել Բոլիվարյան ազգային հետախուզական ծառայության շտաբ:

Посол Венесуэлы был вызван в МИД Испании из-за смерти оппозиционера
МИД Испании вызвал посла Венесуэлы Марио Исеа в связи со смертью при невыясненных обстоятельствах оппозиционера Фернандо Альбана, говорится в сообщении внешнеполитического ведомства.
Испанское правительство выразило озабоченность в связи с гибелью советника Фернандо Альбан и потребовало от венесуэльских властей провести "независимое расследование".
Кроме того, МИД в очередной раз призвал власти Венесуэлы освободить всех политических заключенных.
Оппозиционный советник муниципалитета Либертадор в Венесуэле Фернандо Альбан погиб после задержания его сотрудниками Боливарианской службы разведки (SEBIN). По официальной версии венесуэльских властей, он покончил с собой.