Լեռնային Ղարաբաղը պետք է որոշիչ ձայն ունենա խաղաղ բանակցային գործընթացում. ՀՀ վարչապետ
Հակամարտությունը հակադրության մեջ է դրել արդեն ավելի քան 25 տարի իր ինքնորոշման իրավունքն իրականացնող Լեռնային Ղարաբաղին և Լեռնային Ղարաբաղի ընտրված ներկայացուցիչների հետ երկխոսությունը մերժող Ադրբեջանին, ՖՄԿ Երևանի գագաթաժողովի հանդիսավոր բացման արարողության ժամանակ իր ելույթում ասաց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
«Մենք համոզված ենք, որ Լեռնային Ղարաբաղը պետք է որոշիչ ձայն ունենա խաղաղ բանակցային գործընթացում, և իր կարգավիճակը պետք է որոշվի՝ հաշվի առնելով Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի՝ իրավական պարտադիր ուժ ունեցող կամարտահայտման իրավունքը»,  - ասաց նա։
Նիկոլ Փաշինյանն ընդգծեց՝ Լեռնային Ղարաբաղի համար առանցքային նշանակություն ունի անվտանգության հարցը։
«Վերջինս այնքան հաճախ է դարձել իր իրավունքների ոտնահարման, խտրականությունների և վայրագությունների զոհ, որ երկխոսության և ուժի կիրառման կրկնվող փորձերը լուրջ վտանգի տակ են դնում Լեռնային Ղարաբաղի բնակչության ֆիզիկական գոյությունն իսկ», - ասաց նա։
ՀՀ վարչապետը նշեց, թե Հայաստանը հավատում է, որ խաղաղությանը միտված մթնոլորտի ստեղծումն առանցքային է կարգավորման գործընթացի առաջմղման համար և ՀՀ ողջ ջանքներն ուղղված են փոխվստահության միջոցների շուրջ արագ և համապարփակ համաձայնությունների ձեռքբերման խրախուսմանը, որոնք կենսական նշանակություն ունեն հակամարտության բոլոր կողմերի բնակչություններին խաղաղությանը պատրաստելու համար։

Nagorno Karabakh should have resolute voice in peace talks: Armenia’s PM
The Nagorno Karabakh conflict has put in contradiction Nagorno Karabakh, which is fulfilling its self-determination right for 25 years, and Azerbaijan, refusing a dialogue with Nagorno Karabakh, Armenia’s Prime Minister Nikol Pashinyan said today in the opening speech of 17th summit of La Francophonie.
“We are convinced that Nagorno Karabakh should have a resolute voice in the peace talks and its status must be decided considering the right of its people to express own will,” he said.
Pashinyan stressed that security issue is of core significance for Nagorno Karabakh.
“Nagorno Karabakh has so often become the victim of violation of rights, discrimination and aggressions that the repeating attempts of dialogue and usage of force seriously endanger the physical existence of its population,” he said.
The Prime Minister noted that Armenia believes that the creation of peace-oriented atmosphere is important for registering progress in the conflict settlement and all the efforts of Armenia are addressed toward finding comprehensive agreements which will be of vital significance for preparing the populations of conflicting parties for peace.