Երևանում շարունակվում է Ֆրանկոֆոնիայի գագաթնաժողովը. Այսօր կընտրվի գլխավոր քարտուղարը
Երևանի Կարեն Դեմիրճյանի անվան մարզահամերգային համալիրում այսօր վաղ առավոտից շարունակվում է Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպության 17-րդ գագաթնաժողովը, որը մեկնարկել էր հոկտեմբերի 11-ին:
Այսօր գագաթնաժողովի աշխատանքների շրջանակում Ֆրանկոֆոնիայի գլխավոր քարտուղարը կներկայացնի զեկույց, կընթանան քննարկումներ, կընդունվեն հայտարարություններ, բանաձևեր։ Նաև կորոշվի՝ հաջորդ գագաթնաժողովի անցկացման վայրն ու ժամկետները։
Բացի այդ, գագաթնաժողովի գլխավոր հարցը Ֆրանկոֆոնիայի գլխավոր քարտուղարի ընտրությունն է, որը տեղի կունենա լիիրավ անդամների դռնփակ նիստի ժամանակ։ Գլխավոր քարտուղարի պաշտոնի համար թեկնածուներն են Կանադան ներկայացնող գործող քարտուղար Միկայել Ժանը և Ռուանդայի արտգործնախարար Լուիզ Մուշիկիվաբոն:

International Organization of Francophone to elect Secretary General
Today the Secretary of the organization is to present a report, besides discussions will take place, statements, resolutions will be adopted. The time and place of conduction of the next summit will also be decided.
The summit will also elect new Secretary General of the organization. The election will take place at the closed session of full members of the organization.
The candidates for the post are Canadian representative Secretary General Michaëlle Jean and Rwandan Foreign Minister Louise Mushikiwabo