Կանադայի վարչապետը կոչ է անում շարունակել ԼՂ հակամարտության կարգավորման խաղաղ գործընթացը
Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Կանադայի վարչապետ Ջասթին Թրյուդոյին տեղեկացրել է իր ու Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի միջև տեղի ունեցած հանդիպման և ձեռք բերված պայմանավորվածությունների մասին։
«Իհարկե, Ղարաբաղի հարցի շուրջ բանակցությունները տեղի են ունենում ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի շրջանակներում, բայց մենք կարևոր ենք համարում, որ մեր միջազգային գործընկերները տեղեկացված լինեն մեր պատկերացմումների մասին», - Կանադայի վարչապետ Ջասթին Թրյուդոյի հետ համատեղ ասուլիսին հայտարարեց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
«Մեր պատկերացումն այն է, որ հարցի կարգավորումը պետք է տեղի ունենա բացառապես խաղաղ ճանապարհով և բանակցությունների միջոցով», - ասաց Նիկոլ Փաշինյանը։
Իր հերթին Ջասթին Թրյուդոն հայտարարեց. «Հուսանք, որ խնդիրը խաղաղ կհանգուցալուծվի կողմերի միջև։ Կոչ ենք անում շարունակել միջազգային գործընթացը։ Հուսանք, խնդիրը կլուծվի ի շահ տարածաշրջանի ժողովուրդների»։

Armenia’s Prime Minister Nikol Pashinyan has informed his Canadian counterpart about his meeting with the Azerbaijani president Ilham Aliyev and about the arrangements reached between them.
“Of course the negotiations over Nagorno Karabakh are taking place in the framework of the OSCE Minsk Group, but we consider it important for our international partners to be informed about our approaches,” Pashinyan said at a joint news conference with his Canadian counterpart Justin Trudeau.
“Our approach is that the conflict be settled in exclusively peaceful way through peace talks,” Pashinyan said.
“We hope that the conflict will be settled peacefully. We urge the sides continue the international process. We hope the conflict will be settled considering the interests of the peoples of the region,” Canadian PMm stressed.