Մեքսիկայի ընտրված նախագահը խոստացել է փրկել երկրի նավթի արդյունաբերությունը
Մեքսիկայի ընտրված նախագահ Անդրես Մանուել Լոպես Օբրադորը կիրակի օրը խոստացել է փրկել երկրի նավթի արդյունաբերությունը, ինչպես ժամանակին դա արել էր նախագահ Լասարո Կարդենասը, փոխանցում է РИА Новости-ն:
«Մենք նավթ կարդյունահանենք, քանի որ էներգետիկ բարեփոխումների մեկնարկի պահից նավթի ու գազի արտադրությունը անկում է ապրում։ Նավթի արդյունաբերությունը կփրկվի, ինչպես դա արել է գեներալ Կարդենսը 1938 թվականին»,–գրել է Օբրադորը իր թվիթերյան էջում։ Միաժամանակ, «ազգայնացում» բառը նա չի օգտագործում ոչ իր հաղորդագրությունում, ոչ երկրի նավթային նահանգներից մեկի՝ Տաբասկոյի Վիլյաերմոս քաղաքի բնակիչների հետ շփումների ժամանակ։
2017 թվականին Մեքսիկայի Pemex պետական նավթային ընկերությունը  օրական միջինում արդյունահանում էր 1.948 միլիոն բարել նավթ։ 2018 թվականի օգոստոսին ընկերության արդյունահանումը  տարեկան կտրվածքով կրճատվել է 5.9 տոկոսով՝ մինչեւ 1.816 միլիոն բարել։ Վերջին 6 տարում ընկերությունը նավթի արդյունահանումը կրճատել է 28 տոկոսով։
Ավելի վաղ Լոպես Օբրադորը, որը դեկտեմբերի 1-ին կստանձնի պաշտոնը, խոստացել է, որ իր 6-ամյա կառավարման ընթացքում նավթի արդյունահանումը կաճի օրական մինչեւ 2.5 միլիոն բարել։

Избранный президент Мексики пообещал спасти нефтяную отрасль страны
Избранный президент Мексики Андрес Мануэль Лопес Обрадор в воскресенье пообещал спасти нефтяную отрасль страны, как это сделал в свое время президент Ласаро Карденас, передает РИА Новости.
«Мы будем добывать нефть, потому что с момента начала энергетической реформы производство нефти и газа падает. Нефтяная промышленность будет спасена, как это сделал генерал Карденас в 1938 году», — написал Обрадор в своем Twitter. При этом слово «национализация» он не употребил ни в своем сообщении, ни во время общения с жителями в городе Вильяэрмоса одного из нефтяных штатов страны — Табаско.
В 2017 году государственная нефтяная компания Мексики Pemex добывала в среднем 1,948 миллиона баррелей в день. В августе 2018 года добыча компании снизилась на 5,9% в годовом выражении, до 1,816 миллиона баррелей. За последние шесть лет компания снизила добычу нефти на 28% — в августе 2013 года показатель составлял 2,514 миллиона баррелей в день.
Ранее Лопес Обрадор, вступающий в должность 1 декабря, пообещал, что за время его шестилетнего правления добыча нефти в стране вырастет до 2,5 миллиона баррелей в сутки.