Փորձագետները նոր գող-վիրուս են հայտնաբերել Android-ի համար
Cisco ընկերության կիբերանվտանգության բնագավառի փորձագետները նոր գող-վիրուս են հայտնաբերել Android-ի համար:
Վտանգավոր ծրագիրը մասնագետներն անվանել են GPlayed: Դրա ձևավորման մեջ հանցագործները պատճենել են Google-ի Play պաշտոնական հավելվածը: Բեռնումից հետո գաջեթի էկրանին հայտնվել է նշան՝ Google Play Marketplace ստորագրությամբ: Ադմինիստրատորի իրավունքներով օժտված ծրագիրը կիբերհանցագործներին թույլ էտվել հեռավորությունից կառավարել սարքը:
Նրանք կարողացել են ինքնուրույն արգելափակել գաջեթը կամ այն օգտագործել զանգելու կամ հաղորդումների առաքման համար: Բացի սարքի հիշողության մեջ պահվող տեղեկատվությունից, հավելվածը կարող է գողանալ վճարային տվյալները: Ըստ մասնագետների հաղորդումների՝ այժմ չարագործներն ակտիվորեն թեստավորում են իրենց նոր մշակումը, և ապագայում այն կարող է լուրջ սպառնալիք դառնալ Android-սարքերի համար:

Обнаружен новый опасный вирус на Android
Эксперты в области кибербезопасности из компании Cisco обнаружили новый вирус-вор для Android. Об этом они сообщили в блоге организации.
Опасную программу специалисты назвали GPlayed. В ее оформлении преступники копировали официальное приложение Google Play. После загрузки на экране гаджета появлялся значок с подписью Google Play Marketplace.
Программа, наделенная правами администратора, позволяла киберпреступникам управлять устройством удаленно. Они могли самостоятельно заблокировать гаджет или использовать его для звонков или отправки сообщений. Помимо информации, хранящейся в памяти устройства, приложение способно выкрасть платежные данные.
По сообщениям специалистов, сейчас злоумышленники активно тестируют свою новую разработку, и в будущем она может стать серьезной угрозой для Android-устройств.