ԱԱԾ տնօրենին գաղտնալսել են ռոումինգում, գաղտնալսման պատվիրատուն էլ՝ «հանրության մեջ լայն ճանաչում ունի»
16/10/2018 12:48
Այսօր Կառավարության նիստից հետո լրագրողների հետ ճեպազրույցում Ազգային անվտանգության ծառայության տնօրեն Արթուր Վանեցյանը որոշ մանրամասներ է ներկայացրել իր և ՀՔԾ պետ Սասուն Խաչատրյանի հեռախոսազրույցի գաղտնալսման գործից։
Մասնավորապես նա նշել է, որ քննությունն արդեն պարզել է գաղտնալսում իրականացրած ու պատվիրած անձանց շրջանակը։
Լրագրողների հարցին՝ պատվիարտուն հայտնի՞ է հանրությանը, Արթուր Վանեցյանն արձագանքեց ժպիտով.
«Լայն ճանաչում ունի», - ասաց Ա. Վանեցյանը՝ մանրամասնելով, որ գաղտնալսման պատվիրատուները Հայաստանից են։
«Պատվիրատուն մեկն է, բայց այդ պատվիրատուի մասնակցությունը, փաստաթղթավորելը և հիմնավորելը շատ բարդ է, շատ-շատ բարդ, որը ցավոք սրտի այս փուլում չի լինում», - ավելացրեց նա։
ԱԱԾ տնօրենը ներկայացրեց նաև՝ ինչպե՞ս է հնարավոր եղել գաղտնալսել իրեն ու ՀՔԾ պետին.
«Ես գտնվել եմ ռոումինգի տակ։ Ռոումինգով զանգերի ժամանակ այն գաղտնի պրատակոլները, որոնք կան, երկրի ներսում մեր խոսակցությունների ժամանակ ու որոնց գաղտնալսման համար անհրաժեշտ են հատուկ սարքեր, որոնք այսօր օրենքով նախատեսված է և ունի միայն Ազգային անվտանգության ծառայությունը, երբ որ մարդը գտնվում է ռոումինգի տակ, օպերատորները, որպեսզի կարողանան ավելի էժան կապ ապահովել, օգտվում են տարբեր ինտերնետային հեռախոսային ուղիներից, IP-տելեֆոնիա կոչեցյալից։ Ես եղել եմ ռոումինգում և այդ ինտերնետային կապուղին պաշտպանված չէր, այսինքն՝ չի գաղտնագրվել ու այդ դեպքում ցանկացած միջին որակի մասնագետ կարող էր գաղտնալսումն իրականացնել»։
Նա ընդգծեց՝ գաղտնալսված խոսակցության բովանդակության վերաբերյալ կարող է և պատրաստ է պարզաբանումներ տալ.
«Բովանդակության մասով կարող եմ պարզաբանումներ տալ բոլորին և միշտ։ Օգտվելով առիթից՝ ուզում եմ ասել, որ քննչական կոմիտեում իրականացված քննության արդյունքում պարզվել է, որ ես և Սասուն Խաչատրյանը նշված օրը ունեցել ենք 10 զանգ։ 8 անգամ ինքն է ինձ զանգահարել, 2 անգամ՝ ես։ Մենք մեկ խոսակցություն չենք ունեցել, որը 8 րոպե 40 վայրկյան է։ Մեր ամենաերկար խոսակցությունը 2,5 րոպե է տևել և այդ խոսակցություններն ամբողջությամբ մոնտաժված են ու ներկայացված որպես մեկ խոսակցություն։ Ինչ վերաբերում է իմ հայտնի արտահայտությանը, ասել եմ՝ «ուզես-չուզես պետք է տաս», դա էլ եմ ուզում պարզաբանել։ Արդեն իսկ հայտնի է, որ դատավորի անունը Վաչե Մարգարյան է, ես ասում եմ Հրաչ։ Հրաչը ասում եմ Հատուկ քննչական ծառայության քննչական խմբի ղեկավարին։ Նրա անունը Հրաչ է, չեմ էլ ճանաչում իրեն, մամուլի ասուլիսի ժամանակ կողքներիս նստած տղան է։ Ես Սասուն Խաչատրյանին ասում եմ՝ «Հրաչն, ի՞նչ ա ասում», պատասխանում է՝ «Հրաչն ասում ա՝ հիմնավոր ա», ասում եմ՝ «դե ուրմեն, ուզի-չուզի՝ պետք ա տա»», - պատմեց Արթուր Վանեցյանը։
Նա կրկնեց՝ դատավորի հետ չի խոսել.
«Չեմ վախենում, չեմ թաքցնում, ես դատավորի հետ չեմ խոսել։ Ես իմ հեռախոսը, որը որ շատերի համար տարօրինակ թվաց, տվել եմ քննություն իրականացնող մարմնին, ասել եմ՝ փորձաքննություն իրականացրեք, այսինքն՝ վերականգնել են «Viber»-ը, «WhatsApp»-ը, անգամ իմ և կնոջս անձնական նամակագրությունը, իմ բանկային քարտի շարժը, երեխաներս ինձ նկարներ են ուղարկել՝ այդ նկարները։ Սաղ կա և տրամադրված է քննությանը։ Այն դեպքում, որ կարող էի չտալ, ասել՝ հեռախոսս կորել է։ Ես դատավորի հետ չեմ խոսել, դատավորների հետ առհասարակ չեմ խոսում։ Ես ունեմ դատավոր ընկերներ, ում հետ կարող է խոսեմ կենցաղային հարցերով», - ասաց ԱԱԾ տնօրենը։

Прослушка директора СНБ была проведена, когда он находился в роуминге. Заказчик «широко известен общественности»
16/10/2018 14:51
Директор Службы национальной безопасности Артур Ванецян сегодня после заседания правительства представил журналистам некоторые подробности дела о прослушке телефонного разговора между ним и начальником Специальной следственной службы.
В частности он отметил, что следствие уже выяснило круг осуществивших и заказавших прослушку лиц. На вопрос журналистов, известен ли заказчик общественности, Артур Ванецян ответил: «Пользуется широкой известностью».
Он также уточнил, что заказчики прослушки – из Армении.
«Заказчик один, но документирование и обоснование участия этого заказчика очень сложно, очень и очень сложно, и к сожалению на данный момент не получается», - сказал он.
Директор СНБ также представил, как стало возможным прослушиваение разговора главы СНБ.
«Я находился в роуминге. Когда человек находится в роуминге, операторы, чтобы обеспечить более дешевую связь, пользуются различной телефонной связью по каналам Интернета, так называемой IP-телефонией, а для прослушивания действующих во время наших разговоров внутри страны тайных протоколов необходимы специальные устройства, которые предусмотрены законом и имеются в только в Службе национальной безопасности. Я находился в роуминге, и эта интернет связь не была защищенной, то есть, не была закодированной и в этом случае любой специалист среднего звена может сделать прослушку».
Он подчеркнул, что готов представить разъяснения относительно содержания прослушанного разговора.
«По части содержания могут дать разъяснения всегда и всем. Пользуясь случаем, хочу сказать, что в результате проведенного в Следственном комитете расследования выяснилось, что я и Сасун Хачатрян в указанный день имели 10 телефонных разговоров. Он 8 раз он звонил мне, я ему – 2 раза. У нас с ним был не один разговор, который длился 8 минут 40 секунд. Наш самый длинный разговор длился 2,5 минуты, эти разговоры полностью смонтированы и представлены как один разговор. Что касается моего известного высказывания "хочет, не хочет, должен дать", то хочу объяснить и это. Уже известно, что судью зовут Ваче Маргарян, я называю его Грач. Я говорю Грач, имея в виду руководителя группы следователей Специальной следственной службы. Его зовут Грач, я его даже не знаю, во время пресс-конференции этот парень сидел рядом с нами. Я говорю Сасуну Хачатряну, "Что говорит Грач", он отвечает: "Грач говорит, обоснованно", я сказал: "Значит, хочет, не хочет, должен дать"», - рассказал Артур Ванецян.
Он подчеркнул, что разговора между ним и судьей не было.
«Не боюсь, не скрываю, я не говорил с судьей. Я свой телефон, что многим показалось странным, отдал органу предварительного следствия, сказал, проведите экспертизу, то есть, восстановили "Viber", "WhatsApp", даже личную переписку с моей женой, движение на моем банковском счету, отправленные мне детьми фотографии. Все это есть и предоставлено следствию. Я не говорил с судьей, вообще не говорю с судьями. У меня есть друзья судьи, с которыми я могу говорить о повседневных проблемах», - сказал директор СНБ.