Արմեն Սարգսյանն ինքն իրեն պարգևատրել է Համաշխարհային պետական գործչի մրցանակով. «Հրապարակ»
Հոկտեմբերի 2-ին, երբ «ԱԺ կանոնակարգ» օրենքում փոփոխություն մտցնելու վերաբերյալ օրինագծի ընդունումից հետո Հայաստանում ներքաղաքական իրավիճակը ծայրաստիճան լարվեց, և տասնյակ հազարավոր քաղաքացիներ Նիկոլ Փաշինյանի գլխավորությամբ նախ բողոքի ակցիա իրականացրին, ապա մուտք գործեցին Ազգային ժողովի տարածք, Հայաստանի նախագահ Արմեն Սարգսյանը գտնվում էր արտերկրում: Ավելի ուշ հայտարարեցին, որ շուրջ մեկ շաբաթ ԱՄՆ-ում գտնված նախագահն այդ ընթացքում Արևելք-Արևմուտք ինստիտուտի կողմից պարգևատրվել է Համաշխարհային պետական գործչի մրցանակով: Այս մասին գրել է «Հրապարակ»-ը:
«Զավեշտալին այն է, որ, համաձայն Արևելք-Արևմուտք ինստիտուտի կայքի, ինքը՝ Արմեն Սարգսյանը, այդ ինստիտուտի փոխնախագահն է: Նա փոխնախագահ է նշանակվել 2008-ին, իսկ մինչ այդ՝ 2002-ից, եղել է տնօրենների խորհրդի անդամ: Փաստացի ստացվում է, որ Արմեն Սարգսյանն այդ հնչեղ անունով մրցանակը ստացել է իր կողմից ղեկավարվող հաստատությունից, իսկ նրա ամերիկյան վոյաժների ծախսը հոգացել են Հայաստանի հարկատուները, քանի որ ՀՀ նախագահն ու նրան ուղեկցող պատվիրակությունն ԱՄՆ են գործուղվել պետբյուջեի հաշվին և այնտեղ մնացել շուրջ մեկ շաբաթ: Դժվար է չհամաձայնել, որ Հայաստանի նման աղքատ երկրում անգլիական թագուհու կարգավիճակ ունեցող, բայց էլիտար հաճույքների ու բեմականացված մեծարման երեկոների սիրահար նախագահ ունենալը, իրապես, մեծ բեռ է», - հավելել է թերթը:

«Грапарак»: Армен Саркисян сам себя наградил премией Государственного деятеля имени Джона Эдвина Мроза
16/10/2018 11:51
Второго октября, когда после принятия проекта о внесении изменений в закон «Регламент Национального Собрания» внутриполитическая ситуация в Армении крайне накалилась и десятки тысяч граждан во главе с Николом Пашиняном сначала организовали акцию протеста, а затем проникли на территорию Национального Собрания, президент Армении Армен Саркисян находился заграницей. Позднее заявили о том, что находящийся около недели в США президент Армении в этот период был награжден Институтом «Восток-Запад» Премией Государственного деятеля имени Джона Эдвина Мроза, пишет газета «Грапарак».
«Примечательно, что согласно сайту Института «Восток-Запад», сам Армен Саркисян – заместитель главы этого института. Он был назначен заместителем в 2008 году, а до этого, в 2002 году, был членов совета директоров Института «Восток-Запад». Фактически получается, что Армен Саркисян получил эту престижную премию от руководимого им же учреждения, а расходы на его американские вояжи взяли на себя налогоплательщики Армении, поскольку президент Армении и сопровождающая его делегация были командированы в США за счет госбюджета и оставались там около недели.
Сложно не согласиться, что в такой бедной стране как Армения имеющий статус английской королевы, однако любитель элитных удовольствий и инсценированных вечеров чествования – действительно большой груз», - пишет газета.