Մահացել է Microsoft-ի հիմնադիրներից մեկը՝ Փոլ Ալենը
Հոկտեմբերի 15-ին 65 տարեկանում վախճանվել է Microsoft ընկերության հիմնադիրներից մեկը՝ Փոլ Ալենը, քաղցկեղային հիվանդության դեմ պայքարից հետո, ասված է Vulcan ներդրումային ընկերության հրապարակած հայտարարության մեջ, ընկերություն, որը հիմնադրել է Ալենը:
«Խորը վշտով հայտնում ենք մեր հիմնադիր Փոլ Ալենի մահվան մասին», - նշված է ընկերության կայքում զետեղված հաղորդագրության մեջ:
Ալենը Microsoft-ը Բիլ Գեյթսի հետ հիմնադրել է 1975 թվականին: Այն բանից հետո, երբ նրա մոտ առաջին անգամ լիմֆոմա ախտորոշեցին, Ալենը հարկադրված էր հեռանալ ընկերությունից: Ընդսմին նա պահպանել է կորպորացիայի բաժնետոմսերի մեծ փաթեթի վերահսկողությունը և շարունակել է զբաղվել ակտիվ հասարակական գործունեությամբ: Ալենը կանոնավոր կերպով գումարներ էր տրամադրում բարեգործական ծրագրերի, հովանավորում էր գիտական հետազոտություններ և Սիեթլում հիմնել է Գիտական ֆանտաստիկայի թանգարանը: Այս տարվա մարտին Forbes-ի հրապարակած՝ միլիարդատերերի ցուցակում գործարարն զբաղեցրել է 44-րդ հորիզոնականը՝ շուրջ 20,5 միլիարդ դոլար կարողությամբ:

Умер один из основателей Microsoft Пол Аллен
Один из основателей компании Microsoft Пол Аллен скончался в понедельник в возрасте 65 лет после борьбы с раковым заболеванием, говорится в опубликованном заявлении инвестиционной компании Vulcan, основанной Алленом.
"С большой грустью сообщаем о смерти нашего основателя Пола Аллена", - отмечается в сообщении, размещенном на сайте компании.
Аллен основал Microsoft вместе с Биллом Гейтсом в 1975 году. После того, как у него впервые диагностировали лимфому, Аллен был вынужден уйти из компании. Он сохранил контроль над большим пакетом акций корпорации и продолжал заниматься активной общественной деятельностью. Аллен регулярно выделял деньги на благотворительные программы, спонсировал научные исследования и основал Музей научной фантастики в Сиэтле.
В опубликованном в марте этого года списке миллиардеров Forbes бизнесмен занимал 44-е место с состоянием около $20,5 млрд.