Ղրիմի օդանավակայանը կարող է անվանակոչվել Այվազովսկու կամ Գրինի անունով
Ղրիմի «Սիմֆերոպոլ» օդանավակայանը կարող է վերանվանվել նշանավոր ծովանկարիչ Հովհաննես Այվազովսկու կամ գրող Ալեքսանդր Գրինի անունով: Նման տարբերակի է առավել հակված Ղրիմի հանրային պալատի նախագահ Գրիգորի Իոֆֆեն:
Հանրային պալատի առաջարկած անունների թվում են նաև կայսրուհի Եկատերինա Երկրորդը, իշխան Գոլիցինը, ադմիրալ Նախիմովը, բժիշկ Պիրոգովը, գրող Չեխովն ու գիտնական Մենդելեևը: Ընդհանուր առմամբ, ներկայացված է 10 անուն:
«Ես կարծում եմ, որ օդանավակայանը կարելի է անվանակոչել Այվազովսկու կամ Գրինի անունով: Դա իմ անձնական կարծիքն է, ես այդպես եմ քվեարկելու: Նրանց ստեղծագործական կյանքն ու ճակատագիրը կապված են Ղրիմի հետ», - ասել է Իոֆֆեն:
Հայտնի է, որ «Ռուսաստանի մեծագույն անուններ» նախագծի շրջանակում հայտնի հայրենակիցների անուններ կտրվեն երկրի 45 քաղաքների օդանավակայաններին:

Аэропорт Симферополя предложили назвать в честь Айвазовского или Грина
Глава Общественной палаты Крыма Григорий Иоффе считает, что международному аэропорту "Симферополь" можно присвоить имя художника-мариниста Ивана Айвазовского или писателя Александра Грина.
Общественная палата Крыма предложила список выдающихся соотечественников, чьим именем могут назвать аэропорт Симферополя, в него вошли императрица Екатерина II, князь Голицын, адмирал Нахимов, врач Пирогов, художник Айвазовский, писатели Чехов и Грин, ученый Менделеев — всего 10 фамилий.
"Я считаю, что аэропорту можно присвоить имя Ивана Айвазовского или Александра Грина. Это мое личное мнение. Я так буду голосовать. Их творчество и судьба связаны с Крымом. Кроме того, наш аэропорт сделан в виде волны. В творчестве Грина есть роман "Бегущая по волнам", и творчество Айвазовского пронизано морской тематикой", — сказал РИА Новости Иоффе.
Имена выдающихся соотечественников присвоят аэропортам 45 городов страны в рамках проекта "Великие имена России".