20 լրագրող աջակցություն է հայտնել Հնդկաստանի նախարարի դեմ առաջ քաշված մեղադրանքին
20 լրագրող աջակցություն է հայտնել իրենց գործընկեր Պրիա Ռամանիին, որը սեռական բռնության մեղադրանք է առաջադրել արտաքին գործերի պետական նախարար Մոբաշար Ջավեդ Ակբարի դեմ, հայտնում է РИА Новости–ն։
«Ռամանին միայնակ չէ այս պայքարում։ Մենք ցանկանում ենք խնդրել հարգելի դատարանին, որը կքննի հայցը, նաև ծանոթանա այն ցուցմունքներին, որոնք վերաբերում են սեռական բռնությանը մեր նկատմամբ, նաև նրանց ցուցմունքներին, որոնք դրանց ականտեսն են դարձել», - ասված է լրագրողների համատեղ հայտարարությունում, փոխանցում է NDTV հեռուստաալիքը։
Ակբարը, որը նախկինում բարձր պաշտոններ է զբաղեցրել Telegraph և Asian Age պարբերականներում, հայտնվել է հնչեղ սկանդալի կենտրոնում այն բանից հետո, երբ անցնող շաբաթ նրա դեմ է հանդես եկել հայտնի լրագրող Պրիա Ռամանին։ Սրանից հետո պաշտոնյայի հասցեին մեղադրանք են առաջադրել նաև այլ կանայք, որոնք կամ դարձել են բռնության զոհ, կամ ականատես են եղել Ակբարի կողմից նման պահվածքի։
Մեղադրանքը առաջադրվել է հայտնի MeToo շարժման շրջանակներում, որը կոչված է դատապարտել սեռական բռնությունը և բացահայտել դրանում ներգրավված ազդեցիկ ու հանրային դեմքերին։

Двадцать журналисток поддержали обвинения против индийского министра
Группа из 20 журналисток выступила в поддержку своей коллеги Прии Рамани, выдвинувшей обвинения в сексуальных домогательствах против государственного министра иностранных дел Индии Мобашара Джаведа Акбара.
"Рамани не одинока в своей борьбе. Мы хотели бы попросить уважаемый суд, который будет рассматривать иск о клевете, также ознакомиться с показаниями, касающимися сексуальных домогательств в отношении нас, а также с показаниями тех, кто стал свидетелями таких домогательств", — говорится в совместном заявлении журналисток, которое цитирует телеканал NDTV.
Акбар, в прошлом занимавший высокие должности в таких крупных изданиях, как Telegraph и Asian Age, оказался в центре громкого скандала после того, как на минувшей неделе против него выступила известная журналистка Прия Рамани. Вскоре после этого обвинения в адрес чиновника выдвинули и другие женщины, которые либо сами стали жертвами домогательств, либо были свидетельницами такого поведения со стороны Акбара.
Обвинения выдвинуты в рамках набирающего популярность движения MeToo, призванного осудить сексуальные домогательства и разоблачить причастных к ним влиятельных и публичных людей. Некоторые из "потерпевших" утверждают, что госминистр приглашал их для проведения интервью в номера гостиниц, другие обвиняют его в непристойном поведении в его собственном офисе.