Նազարբաևը Յունկերին հրավիրել է Սանկտ Պետերբուրգ՝ մասնակցելու ԵԲՏԽ-ի նիստին
Ղազախստանի նախագահ Նուրսուլթան Նազարբաևը Բրյուսելում Եվրահանձնաժողովի նախագահ Ժան Կլոդ Յունկերի հետ կայացած հանդիպման ընթացքում նրան հրավիրել է Եվրասիական բարձրագույն տնտեսական խորհրդի (ԵԲՏԽ) հերթական նիստին, որը դեկտեմբերին տեղի Է ունենալու Սանկտ Պետերբուրգում, հայտնել է պետության ղեկավարի մամուլի ծառայությունը:
«Հանդիպման ընթացքում պետության ղեկավարը նշել է ASEM գագաթնաժողովի անցկացման ավանդական բարձր մակարդակը և Եվրահանձնաժողովի նախագահին հրավիրել է մասնակցելու Եվրասիական բարձրագույն տնտեսական խորհրդի հերթական նիստին, որն ընթացիկ տարվա դեկտեմբերին կկայանա Սանկտ Պետերբուրգում»,-նշվում է մամուլի ծառայության հաղորդագրության մեջ:
Մամուլի տեղեկագրի համաձայն, կողմերը քննարկել են միջազգային քաղաքականության ընթացիկ օրակարգը, այդ թվում՝ գլոբալ անվտանգության ասպեկտները, նաև արծարծել են Եվրոպական խորհրդի հետ Եվրասիական տնտեսական միության համագործակցության հարցերը:

Назарбаев пригласил Юнкера на заседание ВЕЭС в Санкт-Петербурге
Президент Казахстана Нурсултан Назарбаев в ходе встречи в Брюсселе с председателем Европейской комиссии Жан-Клодом Юнкером пригласил его на очередное заседание Высшего Евразийского экономического совета, которое состоится в декабре в Санкт-Петербурге,  сообщила пресс-служба главы государства.
"В ходе встречи глава государства отметил традиционно высокий уровень проведения саммита (АСЕМ – ред.) и пригласил председателя Европейской комиссии принять участие в очередном заседании Высшего Евразийского экономического совета, которое состоится в декабре текущего года в Санкт-Петербурге", — отмечается в сообщении пресс-службы.
Согласно пресс-релизу, стороны рассмотрели текущую повестку дня международной политики, в том числе аспекты глобальной безопасности, а также обсудили вопросы сотрудничества Евразийского экономического союза с Европейским советом.