Չինաստանը և ԱՍԵԱՆ-ի երկրներն սկսել են առաջին համատեղ ռազմածովային վարժանքները
Չինաստանը և Հարավարևելյան Ասիայի պետությունների ասոցիացիայի (ԱՍԵԱՆ) անդամ երկրներն սկսել են առաջին համատեղ ռազմածովային զորավարժությունները: Ինչպես հայտնել է The Straits Times հրատարակությունը, Չզանցզյան քաղաքի (Գուանդունի նահանգ) մերձակայքում ՉԺՀ-ի ռազմածովային ուժերի բազայում մեկնարկած վարժանքներին մասնակցում են ավելի քան հազար զինծառայողներ և ութ նավ:
Հրատարակության տեղեկատվությամբ՝ զորավարժությունների ընթացքում կյուրացվեն համատեղ փրկարարական գործողությունների, տուժածների տարահանման, նաև ուղղաթիռների վերթիռի և վայրէջքի դեպքում կոորդինացման հարցերը: Զորավարժություններին, որոնք կտևեն վեց օր, մասնակցում են Բրունեյի, Վիտենամի, Չինաստանի, Սինգապուրի, Թաիլանդի և Ֆիլիպինների ռազմածովային ուժերի նավեր: Դիտորդների կարգավիճակում սպաներ կան Ինդոնեզիայից, Կամբոջայից, Մալայզիայից և Մյանմայից: Ավելի վաղ Սինգապուրի պաշտպանության նախարար Ն Էն Հենը հայտնել է, որ համատեղ զորավարժությունների նախաձեռնությունն ստացվել է Պեկինից:
Մինչդեռ Չինաստանը շարունակում է վեճերը ասոցիացիայի առանձին անդամների՝ Բրունեյի, Վիետնամի, Մալայզիայի և Ֆիլիպինների հետ Պարասելյան կղզիների (Սիշա) և Սփրաթլի արշիպելագի (Նանշա) պատկանելության շուրջը, որոնք գտնվում են Հարավչինական ծովում: Ըստ որում, ինչպես պնդում են ԱՄՆ-ը և Ճապոնիան, Պեկինը վիճելի տարածքների մերձակայքում արդեն ստեղծել է առնվազն յոթ արհեստական կղզի, որոնք կարող են կրկնակի նշանակություն ունենալ՝ ռազմական օդաթռիչքարան, ծովային ռազմակայան և այլ օբյեկտներ: Լուրջ տարաձայնության հիմնական պատճառը ՉԺՀ-ի փորձերն են վերահսկղություն սահմանելու, այդ թվում նաև ռազմական բաղադրիչի հաշվին, Մալակայի նեղուցի մերձակայքում, որով անցնում են Չինաստանի առևտրի շուրջ 60 տոկոսը և ածխաջրածինների ներմուծման մինչև 80 տոկոսը:

Китай и страны АСЕАН начали первые совместные военно-морские учения
Китай и страны - члены Ассоциации государств Юго-Восточной Азии в понедельник начали первые совместные военно-морские учения. Как сообщает издание The Straits Times, в тренировках, стартовавших на базе ВМС КНР в окрестностях города Чжаньцзян (провинция Гуандун), принимают более тысячи военнослужащих и восемь кораблей.
По информации издания, в ходе маневров будут отрабатываться вопросы совместных спасательных действий, эвакуации пострадавших, а также координации при взлете и приземлении вертолетов. В учениях, которые продлятся шесть суток, принимают участие корабли ВМС Брунея, Вьетнама, Китая, Сингапура, Таиланда и Филиппин. Наблюдателями выступают офицеры из Индонезии, Камбоджи, Малайзии и Мьянмы.
Ранее министр обороны Сингапура Н Эн Хэнь сообщил, что инициатива о совместных учениях поступила из Пекинаами.
Между тем Китай продолжает вести споры с некоторыми членами ассоциации - Брунеем, Вьетнамом, Малайзией и Филиппинами - относительно принадлежности Парасельских островов (Сиша) и архипелага Спратли (Наньша), расположенных в Южно-Китайском море. При этом, как утверждают США и Япония, Пекин вблизи спорных территорий создал уже не менее семи искусственных островов, которые могут иметь двойное предназначение - военный аэродром, морская база и прочее.
Основной причиной конфликта являются попытки КНР установить контроль, в том числе и за счет военной составляющей за районом вблизи от Малаккского пролива, через который проходит около 60% китайской торговли и до 80% китайского импорта углеводородов.