Օր առաջ ընտրության վազող իշխանություններն ընդհանրապես չեն կարևորում և լուրջ չեն վերաբերվում ընտրական օրեսդրության բարելավմանը. Արտակ Զաքարյան
22/10/2018 18:48
Ազգային ժողովի «Հանրապետական» խմբակցության նախկին պատգամավոր Արտակ Զաքարյանն իր ֆեյսբուքյան էջում գրել է.
«Ազգային ժողովը մերժեց ընտրական օրենսգրի չհիմնավորված փոփոխությունները: Կա տեսակետ, որ Հանարպետականը իբրև սաբոտաժ է անում՝ չքվեարկելով օրենսգրքի փոփոխությունների համար: Իրականում դա այդպես չէ: ՀՀԿ-ն առաջին օրից մասնակցել է ԸՕ բարեփոխման գործընթացին՝ հավատալով, որ կառավարության ծրագրում նախատեսված մեկ տարվա ընթացքում անցկացվելիք արտահերթ ընտրությունները բավարար պայմաններ կապահովեն բոլոր մասնակիցների համար:
Կյանքը ցույց տվեց, որ օր առաջ ընտրության վազող իշխանություններն ընդհանրապես չեն կարևորում և լուրջ չեն վերաբերվում ընտրական օրեսդրության բարելավմանը: Իսկ ձևացնել, թե ամեն բան նորմալ է ընթանում՝ անիմաստ է: Խորհրդարանական երկրում, խորհրդարան ձևավորող ընտրական մեխանիզմը չի կարող կոնսենսուս չունենալ, ընդունվել հենց այնպես, հարևանցի և համարվել, որ վաղն ավելի արդյունավետ խորհրդարան ենք ունենալու»։

Артак Закарян: Стремящиеся как можно раньше к выборам власти вообще не придают важность и несерьезно относятся к улучшению избирательного законодательства
22/10/2018 19:42
Бывший депутат парламента от Республиканской партии Армении Артак Закарян написал на своей странице в Facebook:
«Национальное Собрание отклонило необоснованные изменения в Избирательный кодекс. Есть точка зрения, якобы Республиканской партия устроила саботаж, не проголосовав за проект поправок в Избирательный кодекс. В действительности это не так. РПА с первого дня участвовала в процессе реформирования Избирательного кодекса, веря в то, что предусмотренные в программе правительства в течение года внеочередные парламентские выборы обеспечат достаточные условия для всех участников.
Жизнь показала, что стремящиеся как можно раньше к выборам власти вообще не придают важность и несерьезно относятся к улучшению избирательного законодательства. А делать вид, будто все идет нормально – бессмысленно. В парламентской стране избирательный механизм, формирующий парламент, не может приниматься в условиях отсутствия консенсуса – просто так, мельком, и при этом считаться, что завтра у нас будет более хороший парламент».