ԵԱՏՄ-Իրան ազատ առևտրի վերաբերյալ համաձայնագիրը կարող է ամբողջությամբ ուժի մեջ մտնել 2019-ի սկզբին
ԵԱՏՄ-Իրան ազատ տնտեսական գոտու մասին համաձայնագիրը, հնարավոր է, ամբողջությամբ ուժի մեջ մտնի 2019-ի սկզբին, այսօր «Եվրասիական շաբաթ» միջազգային ֆորումի ամփոփիչ ասուլիսին ասաց Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի առևտրի հարցերով նախարար Վերոնիկա Նիկիշինան:
Նա հիշեցրեց, որ համաձայնագիրը ստորագրվել է մայիսին և, ըստ կանոնակարգի, ուժի մեջ է մտնելու բոլոր 5 երկրների խորհրդարանների վավերացումից հետո:
«Բոլոր երկրներում դրանք խորհրդարանի օրակարգում են  և, հուսով ենք, մեր պլանները՝ մինչև տարվա վերջ անցկացնել բոլոր միջոցառումները, կպահպանվեն: Այդ դեպքում մյուս տարվա սկզբից կարող ենք սպասել Իրանի հետ համաձայնագրերի ուժի մեջ մտնելուն», - ասաց Վ. Նիկիշինան:
Անդրադառնալով Վիետնամ-ԵԱՏՄ ազատ տնտեսական գոտու գործունեությանը՝ Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի առևտրի հարցերով նախարար Վերոնիկա Նիկիշինան նշեց, որ Վիետնամի հետ ազատ տնտեսական գոտու ձևավորման վերաբերյալ ունեցած վախերը չեն արդարացվել:
«Կային մտահոգություններ, որ մենք կբացենք մեր շուկան, սակայն չենք կարողանա օգտվել հանդիպակաց առավելություններից: Արդյունքում, սակայն, մեր առևտևաշրջանառությունն աճել է 35 տոկոսով և այն աճել է համակշռված: Նույնիսկ կարող ենք ասել, որ ԵԱՏՄ-ից Վիետնամ արտահանումն աճել է ավելի շատ, քան՝ ներկրումը Վիետնամից», - ասաց Վերոնիկա Նիկիշինան:

The agreement on EAEU-Iran free economic zone may possibly enter its full force in early 2019, Veronika Nikishina, Minister in charge of Trade of the EAEC, said at a concluding press conference of the Eurasian Week international forum in Yerevan today.
She reminded that the agreement was signed in May and according to the regulation will enter into force after the ratification of parliaments of all the five states.
“The issue is on the agenda of parliaments of all the countries, and we hope our plan to complete the necessary actions by the end of the year will be preserved. In such case we may expect the agreement with Iran enter into force in early 2019,” Nikishina stated.
Speaking about Vietnam-EAEU free economic zone, Nikishina noted that the fears regarding free economic zone with Vietnam were not justified.
“We had concerns regarding not being able to use opposite advantages after opening our market for them. As a result though our trade turnover registered 35% growth. We may even register that the export from EAEU to Vietnam is more than import from Vietnam,” she stated.