Բրիտանացի գիտնականներն աշխարհի հնագույն չվնասված նավն են հայտնաբերել Սև ծովում
Բրիտանացի գիտնականները հայտնաբերել են մորորակի վրա ամենահին չվնասված նավը, որն ավելի քան 2400 տարի գտնվել է Սև ծովի հատակին: 23-մետրանոց հին հունական առևտրական նավն, ինչպես հոկտեմբերի 23-ին հայտնել է The Times թերթը, մեծ խորության վրա գտնվել է հեռակառավարվող ստորջրյա ապարատի միջոցով՝ Բուլղարիայի ափից 50 մղոն հեռավորության վրա:
Աջ կողին պառկած նավը՝ չվնասված կայմով, ղեկերով, թիավարների համար նստարաններով, ինչպես պնդում են The Black Sea Maritime Archaeology Project (Սև ծովի ծովային հնագիտության ծրագրի) կազմակերպության հետազոտողները, «շատ նման է այն նավին, որը պատկերված Է փորձագետներին հայտնի հին հունական սկահակի վրա, որը պահվում է Բրիտանական թանգարանում:
Նավի գերազանց պահպանվածությանը նպաստել է այն հանգամանքը, որ Սեւ ծովում 200 մետրից ցած խորություններում գործնականում թթվածին չկա: Այլ ծովերում հազվագյուտ գտածոն նման տեսքով չէր պահպանվի:

Британские ученые обнаружили древнейший на планете неповрежденный корабль в Черном море
Самый древний на планете неповрежденный корабль, пролежавший на дне Черного моря более 2400 лет, обнаружили британские ученые. 23-метровое древнегреческое торговое судно, как сообщает во вторник газета The Times, было найдено на большой глубине с помощью дистанционно управляемого подводного аппарата в 50-ти милях от побережья Болгарии.
Лежащий на правом боку корабль с невредимыми мачтой, рулями, скамьями для гребцов, как утверждают исследователи из организации The Black Sea Maritime Archaeology Project (Проекта Черноморской морской археологии), "очень похож на тот, который изображен на известной экспертам древнегреческой вазе Siren Vase, хранящейся в Британском музее.
Отличной сохранности судна способствовало то обстоятельство, что на глубинах ниже 200 метров в Черном море практически нет кислорода. В других морях в подобном виде раритет бы не сохранился.