Չինաստանում բացվել է աշխարհի ամենաերկար ծովային կամուրջը
Չինաստանի հարավում երեքշաբթի  պաշտոնապես բացել են աշխարհում ամենաերկար ծովային կամուրջը՝ 55 կիլոմետր երկարությամբ, որը կապում է Հոնկոնգը, Մակաոն և  Գուանդունի նահանգի Չժուհայ քաղաքը, հայտնում է РИА Новости-ն:
Ինչպես հայտնել է Չինաստանի կենտրոնական հեռուստատեսությունը, բացման արարողությունը տեղի է ունեցել Չժուհայում՝ ՉԺՀ-ի նախագահ Սի Ցզինպինի ու եւս մոտ  700 հյուրի մասնակցությամբ: Պողպատե կամրջի քաշը գերազանցում է 400 հազար տոննան: Այն պետք է ծառայի մինչև 120 տարի և նախատեսված է դիմանալու ժամում 300 կիլոմետրից ավելի արգությամբ քամով ուժեղագույն թայֆունի և 8 մագնիտուդով երկրաշարժի:
Նախնական հաշվարկով՝ 2030 թվականին կամրջով օրական կանցնեն ավելի քան 29 հազար փոխադրամիջոց և 120 հազարից ավելի ուղևոր: Սպասվում է, որ այն զգալի չափով կնպաստի Մարգարտի գետի գետաբերանի տնտեսական գոտու երեք կարևորագույն քաղաքների տնտեսական ինտեգրացմանն ու զարգացմանը, նաև զբոսաշրջությանը Հոնկոնգում և Մակաոյում:

В Китае открыли самый длинный в мире морской мост
Самый длинный в мире морской мост протяженностью 55 километров, связавший Гонконг, Макао и город Чжухай провинции Гуандун, официально открыли на юге Китая во вторник, сообщает РИА Новости.
Как сообщает Центральное телевидение Китая, церемония открытия прошла в Чжухае при участии председателя КНР Си Цзиньпина и еще около 700 гостей.
Вес стального моста превышает 400 тысяч тонн. Он должен прослужить до 120 лет и рассчитан на то, чтобы выдержать сильнейший тайфун со скоростью ветра свыше 300 километров в час и землетрясения магнитудой 8.
По предварительным подсчетам, к 2030 году по мосту ежедневно будут проезжать более 29 тысяч транспортных средств и свыше 120 тысяч пассажиров. Ожидается, что он в значительной степени поспособствует экономической интеграции и развитию трех важнейших городов экономической зоны дельты Жемчужной реки, а также туризму в Гонконге и Макао.