Իրանի և ԵՄ-ի միջև առևտրի համար ստեղծվող մեխանիզմը կգործի նոյեմբերին
Ռուսաստանում Իրանի դեսպան Մեհդի Սանային հայտարարել է, որ Եվրամիության և  Իրանի առևտրական համագործակցության համար ստեղծվող մեխանիզմն ԱՄՆ-ի պատժամիջոցների պայմաններում կսկսի գործել նոյեմբերին:
«Եվրամիությունը նաև  ջանքեր է գործադրում, որպեսզի մշակի Իրանի հետ առևտրական համագործակցության ֆինանսատնտեսական պլան: Այդ մեխանիզմը կգործարկվի 2018 թվականի նոյեմբերին», - ասել է Սանային հոկտեմբերի 23-ին «Известия» թերթում հրապարակված հարցազրույցում:
Խոսելով Իրանի դեմ ԱՄՆ-ի պատժամիջոցների մասին՝ Սանային նշել է, որ դրանք արդեն սահմանվել են:
«Այն բոլոր պատժամիջոցները, որոնք Վաշինգտոնը ցանկանում էր սահմանել, արդեն սահմանել է: Նոյեմբերի համար ոչինչ չի մնացել», - հայտարարել է դիվանագետը:
Նրա խոսքով՝ Եվրոպայի որոշ ընկերություններ դադարել են Իրանում աշխատել, բայց և «շատ ընկերություններ մինչ օրս ակտիվորեն գործում են Իրանի շուկայում և մտադրություն ունեն շարունակել իրենց գործուներությունը:

Создаваемый механизм торговли Ирана и ЕС заработает в ноябре
Посол Ирана в России Мехди Санаи заявил, что создаваемый механизм торгового сотрудничества Евросоюза и Ирана в условиях санкций США заработает в ноябре.
"Европейский союз также прикладывает усилия для того, чтобы выработать финансово-экономический план торгового сотрудничества с Ираном. Этот механизм будет запущен в ноябре 2018 года", - сказал Санаи в интервью, которое публикует во вторник газета "Известия".
Говоря о санкциях США против Ирана, Санаи отметил, что они уже введены. "Все те санкции, которые Вашингтон хотел ввести, он уже ввел. Для ноября ничего не осталось", - заявил дипломат.
По его словам, некоторые европейские компании перестали работать в Иране, но при этом "очень многие компании до сих пор активно действуют на иранском рынке и имеют намерение продолжать свою деятельность".