Վաշինգթոնը սեղմում է Իրանի շուրջ օղակը և հորդորում Երևանին կարգավորել ԼՂ հակամարտությունը
ԱՄՆ նախագահի Ազգային անվտանգության հարցերով խորհրդական Ջոն Բոլթոնը կոչ է արել կարգավորել ԼՂ հակամարտությունը, բացել հայ-թուրքական և հայ-ադրբեջանական սահմանները, քանի որ Իրանի դեմ ԱՄՆ ճնշումները առավելագույնի են հասցվելու:
«Կարծում եմ, որ ներկայիս հանգամանքներն ընդգծում են Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի շուրջ փոխադարձ համաձայնության հասնելու կարևորությունը, քանի որ եթե դա տեղի ունենա, կբացվի հայ-ադրբեջանական սահմանը: Թուրքիայի հետ սահմանը, կարծում եմ, ևս կբացվի: Եվ կարծում եմ, որ Վրաստանի հետ սահմանը կարող է ավելի քիչ անհանգստություն առաջացնել այն առումով, թե ինչ ճնշում կգործադրեն նրանց նկատմամբ ռուսները», - «Ազատություն» ռադիոկայանին տված հարցազրույցում ասել է Ջ. Բոլթոնը:
Նրա խոսքով՝ Իրանի հետ սահմանը լուրջ խնդիր կլինի:
«Ինչպես ես բացատրեցի վարչապետին, մենք ցանկանում ենք առավելագույն ճնշում գործադրել Իրանի նկատմամբ, քանի որ այն չի հրաժարվել միջուկային զենք ստեղծելու ջանքերից: Այն շարունակում է մնալ միջազգային ահաբեկչության կենտրոնական «բանկիրը»: Մեզ մտահոգում են Իրանի բալիստիկ հրթիռային ծրագրերը և Սիրիայում, Իրաքում ու այլուր նրա ակտիվ ռազմական գործողությունները: Ակնհայտ է, որ մենք չենք ուզում վնաս հասցնել մեր բարեկամներին այս գործընթացում: Ուստի կարծում եմ, որ Հայաստանի և ԱՄՆ կառավարությունների միջև զրույցը շատ կարևոր կլինի: Սակայն, ինչպես ընդգծեցի վարչապետի հետ զրույցում, մենք մտադիր ենք ողջ ուժով կիրառել այս պատժամիջոցները: Սա Օբամայի վարչակազմը չէ: Մենք մտադիր ենք սեղմել Իրանի շուրջ օղակը, որովհետև կարծում ենք, որ Մերձավոր Արևելքում և ողջ աշխարհով մեկ նրանց վարքագիծը չարամիտ է և պետք է փոխվի», - հայտարարել է Ջ. Բոլթոնը:

Washington planning to press the ring over Iran and urges Armenia to settle Karabakh conflict
Assistant to U.S. President for National Security Affairs (NSA) John Bolton urged to settle the Nagorno-Karabakh conflict, open Armenian-Turkish and Armenian-Azerbaijani borders as the U.S. sanctions against Iran are going to reach their maximum.
“I think the current circumstances emphasize the significance of reaching mutual agreement over Karabakh issue as if it happens the Armenian-Azerbaijani border will open. I think the border with Turkey will open too, and the border with Georgia will raise less problems regarding pressures by the Russian side,” Bolton told RFE/RL.
He said the border with Iran will raise many issues.
“As I have explained to the PM, we are planning to put maximum pressure on Iran as it has not stopped its efforts on creating nuclear weapon. It continues staying the central “banker” of international terrorism. We are concerned with Iran’s ballistic missile programs and its intensive military actions in Syria and Iraq. It is obvious that we do not want to harm our friends in this process. So I think the talks between the Armenian and U.S. governments will be very important. But as I have mentioned in the conversation with the PM we are going to apply the sanctions with their whole force. This is not Obama’s administration. We are going to press the ring over Iran as we think that it is displaying malignant behavior in the Middle East and the whole world and should change it,” Bolton said.