Հայաստանը Doing Business-2019-ի աղյուսակում բարելավել է դիրքը` զբաղեցնելով 41-րդ տեղը
Հայաստանը Doing Business-2019-ի վարկանիշային աղյուսակում զբաղեցրել է 41-րդ տեղը, ասաց Համաշխարհային բանկի Երևանի գրասենյակի տնօրեն Սիլվի Բոսութղոն՝ ներկայացնելով զեկույցը:
Նա նշեց, որ Հայաստանը բարելավել է իր դիքրերը 6 կետով. անցյալ տարի Հայաստանը զբաղեցնում էր 47-րդ տեղը 190 երկրների շարքում։
Սիլվի Բոսութղոյի խոսքով՝ նախկինում կարևորվում էր սահմանգծից հեռավորության ցուցանիշը, որն այս տարի վերաձևակերպվել է ու անվանվել գործարարությամբ զբաղվելու դյուրինության միավոր։
«Այսինքն՝ այս միավորը գնահատում է երկրի կանոնակարգման արդյունավետությունը՝ 0-ից 100 սանդղակում, որտեղ 0-ն համապատասխանում է ամենացածր կատարողականին, իսկ հարյուրը լավագույնն է», - ասաց նա։
Նա նշեց, թե լավ նորություն ունի. այս տարի Հայաստանը երկու կետով իր դիրքերը բարելավել է՝ նախորդ տարվա 73.31-ից դարձել է 75.37, «ինչը հավաստում է դրական ուղին»:
Սիլվի Բոսութղոն ասաց, թե Հայաստանը դյուրացրել է ընկերությունների հիմնումը՝ հնարավորություն տալով իրավաբանական անձանց գրանցման ժամաանկ կամավոր կերպով գրացնվել որպես ավելացված արժեքի հարկ վճարող։
«Գործնական առումով սա նշանակում է, որ հունվար ամսին ուժի մեջ մտած Հարկային օրենսգրքով ընկերությունների համար նախատեսվել է կամավոր որպես ԱԱՀ վճարող տարբերակ», - ասաց նա։
Բոսութղոն նշեց, թե այս ամենի հետևանքով հիմա մեկ օրով պակաս ժամանակ է պահանջվում Հայաստանում ընկերություն գրանցելու համար։
«Ավելի կոնկրետ՝ նախորդ տարվա չորս ու կես օրվա փոխարեն հիմա պահանջվում է երեք ու կես օր, ու սրա հետևանքով Հայաստանը ութերորդն է դառնում ամբողջ աշխարհում՝ լավագույն կատարողական դրսևորած երկրների թվում», - ասաց նա։

Armenia has improved its performance and has been ranked 41st in the Doing Business 2019 report, head of the World Bank Yerevan office Sylvie Bossoutrot  said, presenting the report.
She noted that Armenia has improved its position with 6 points as last year it was ranked 47th among the 190 countries.
Sylvie Bossoutrot said that an important indicator to look at is what they used to call in previous report the distance to frontier metric which was renamed in this report the ease of doing business score which she said was done to better reflect the main purpose.
“The purpose is to measure country’ s absolute progress towards what we call best practices. The ease of doing business score assesses a country’s absolute level of business regulatory performance on the scale from zero to one hundred, where zero represents the lowest performance and 100 the best performance,” she said.
Bossoutrot also noted that this year Armenia has improved its ease of doing business score by two points, going from  73.31 last year to 75.37 this year which confirms the positive trajectory.
The head of the office also said that Armenia has eased staring business by allowing voluntary VAT registration at the time of business incorporation.
“In practical terms this means that with a new Tax Code that became effective in January an option was introduced for companies to voluntary register as VAT payers,” she stressed, adding that as a result three and half days is demanded for registering a business in Armenia instead of former 4 and a half which makes Armenia the eight best performer in the world with this indicator.