Ստուգումներ ենք իրականացրել188 փոքր ՀԷԿ-ից 150-ում, նրանցից 95 տոկոսում ջրաչափ տեղադրված չէ. Նիկոլ Փաշինյան
Տեսականորեն գիտենք, որ փոքր հէկ-երն, ըստ էության, դարձել են մի հսկա չարաշահման տիրույթ, այսօր ԱԺ ամբիոնից հայտարարեց վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանը։
«Վերջերս ստուգումներ ենք իրականացրել Հայաստանում գործող 188 փոքր հէկ-ից 150-ում։ Նրանց 95 տոկոսում, ի հեճուկս օրենքի պահանջի, ջրաչափ տեղադրված չէ։ Սա խայտառակ երևույթ է», - ասաց Նիկոլ Փաշինյանը։
Նրա խոսքով՝ այդ փոքր հէկ-երի մեծ մասում տեղադրված են այնպիսի գեներատորներ, որոնք չեն համապատասխանում լիցենզիայի պահանջներին։
«Ունենք մի իրավիճակ, երբ վերցվում է ավելի շատ ջուր, ավելի հզոր գեներատոր օգտագործելու համար, ավելի շատ էլեկտրաէներգիա և ավելի շատ եկամուտ ստանալու համար, որն ըստ էության, ոչ միայն ջրային բալանսի խախտման է բերում, այլև՝ պետական եկամուտների կորստի։ Հիմա պետք է աշխատենք բաց թողնված եկամուտը վերականգնելու ուղղությամբ», - նշեց վարչապետի պաշտոնակատարը։

В результате проверки 150 малых ГЭС выяснилось, что на 95% ГЭС нет водомеров – Никол Пашинян
«Теоретически мы знаем, что малые ГЭС стали, по сути, сферой крупной злоупотреблений», - заявил сегодня в парламенте и.о. премьер-министра Армении Никол Пашинян.
«Недавно мы провели проверки на 150 из действующих в Армении 188 малых ГЭС. На 95 процентах ГЭС, вопреки требованию закона, не установлены водомеры», - сказал Никол Пашинян.
По его словам, в большинстве малых ГЭС установлены такие генераторы, которые не соответствуют требованиям лицензии.
«Создалась ситуация, когда забирается намного больше воды – для использования более мощного генератора, получения большего количества электроэнергии и прибыли, что по сути, приводит не только к нарушению водного баланса, но и потере государственных доходов. Сейчас мы должны работать в направлении восстановления упущенного дохода», - сказал Никол Пашинян.