Ադրբեջանը Հայաստանին առաջարկել է փոխանակել երկու կողմում պահվող գերիներին ու ձերբակալվածներին՝ «բոլորին բոլորի հետ» սկզբունքով
01/11/2018 18:25
Ադրբեջանը Հայաստանին առաջարկել է փոխանակել երկու կողմում պահվող գերիներին ու ձերբակալվածներին՝ «բոլորին բոլորի հետ» սկզբունքով, «Ինտերֆաքս-Ադրբեջանին» այդ մասին ասել է աղբյուրը։
«Հայկական կողմին պաշտոնական առաջարկություն է արվել փոխանակել երկու կողմում պահվող անձանց «բոլորին բոլորի հետ» սկզբունքով, բայց Երևանից դեռևս չեն արձագանքել դրան», - ասել է գործակալության զրուցակիցը։
«Ինտերֆաքս-Ադրբեջանը» նշում է, որ Ադրբեջանում պահվում է ՀՀ 3 քաղաքացի՝ Արսեն ԲաղդասարյանըԿարեն Ղազարյանը և Զավեն Կարապետյանը։
Հայկական կողմում պահվում են ադրբեջանցի դիվերսանտներ Դիլհամ Ասկերովը և Շահբազ Գուլիևը, ովքեր 2014թ. հուլիսին ԼՂՀ պետական սահմանն ապօրինի հատելու, լրտեսության, ապօրինի կերպով հրազեն և ռազմամթերք կրելու, մարդուն բացահայտ առևանգելու և սպանության համար նույն տարվա դեկտեմբերի 29-ին ԼՂՀ Ընդհանուր իրավասության առաջին ատյանի դատարանի կողմից դատապարտվել են համապատասխանաբար ցմահ և 22 տարվա ազատազրկման:
«Ինտերֆաքս-Ադրբեջանը» նշում է, որ հայկական կողմում է ևս մեկ Ադրբեջանի քաղաքացի՝ Էլնուր Հուսեյնզադեն։

Azerbaijan offers Armenia exchange prisoners with "all for all" principle
Azerbaijan has offered Armenia to exchange the prisoners of wars and captives from the two sides with the principle “all for all”, the source told Interfax-Azerbaijan.
“The Armenian side received an official proposal to exchange the people kept in two sides with “all for all” principle, but the official Yerevan has not responded to it,” the agency’s interlocutor said.
Interfax-Azerbaijan notes that three Armenian citizens are kept in Azerbaijan – Arsen Baghdasaryan, Karen Ghazaryan and Zaven Karapetyan.
In the Armenian side Azerbaijani saboteurs Dilham Askerov and Shahbaz Guliyev are kept. They are sentenced to life and 22 years imprisonment by Karabakh court for illegally crossing the Karabakh state border in July 2014, spying, illegal possession of weaponry, kidnap and murder of a person.
Interfax-Azerbaijan notes that another Azerbaijani citizen Elnur Huseinzade is also kept in the Armenian territory.