Մի՞թե դուք շահագրգռված չեք ձեր հայրենակիցների բարեկեցությամբ. Ամուլսարի հարակից համայնքների բնակիչների բաց նամակը՝ Սերժ Թանկյանին, Վահե Բերբերյանին, Արտո Թունջբոյաջյանին
03/11/2018 10:13
Ամուլսարի հարակից համայնքների բնակիչների բաց նամակ են հղել Սերժ Թանկյանին, Վահե Բերբերյանին, Արտո Թունջբոյաջյանին և ապակողմնորոշված այլ արվեստագետներին։
«Սիրելի Արտո, Սերժ և Վահե
Մենք՝ Ամուլսարի հարակից համայնքների բնակինչներս մեր մտահոգությունն ու հիասթափությունն ենք հայտնում վերջին շրջանում համացանցում տարածված Ձեր «Save Amulsar» տեսաուղերձների վերաբերյալ:
Մենք, բարձր ենք գնահատում Հայաստանի հանդեպ ձեր սրտացավ վերաբերմունքը ու այդ տեսանկյունից մեզ համար հիասթափեցնող է, որ դուք Հայաստանի հանդեպ ձեր հոգածությունն եք հայտնում մակերեսային դատողություններ անելով երկրի համար կարևորագույն՝ Ամուլսարի ծրագրի վերաբերյալ: Ափսոսում ենք, որ ձեր կարծիքը ձևավորել եք միակողմանիորեն՝ միայն մի խումբ ակտիվիստների կողմից տարիներ շարունակ հնչեցվող և մինչև օրս չապացուցված էմոցիոնալ, անհիմն մեղադրանքների հիման վրա: Այն պարագայում, երբ այս հարցը գտնվում է անձամբ ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի ուշադրության կենտրոնում և նա հստակ նշել է, որ Ամուլսարի շահագործման հարցը որոշվելու է միմիայն փաստերի հիման վրա: Հարկ է նշել, որ Ձեզ ապակողմնորոշած ակտիվիստները ՀՀ Վարչապետին մինչ օրս չեն տրամադրել և ոչ մի համոզիչ ապացույց իրենց հնչեցրած մեղադրանքների վերաբերյալ: Դուք, ցավոք, նաև տեղյակ չեք, որ Ձեզ ապակողմնորոշած ակտիվիստները տարիներ շարունակ նպատակաուղղված հակաքարոզչություն են տարել միայն եվրոպական ստանդարտներով աշխատող Ամուլսարի ծրագրի դեմ, այն պարագայում, երբ Հայաստանում այսօր գործում են մի շարք հանքեր, որոնք ամեն օր անդառնալի վնասներ են հասցնում շրջակա միջավայրին, բայց որոնց դեմ նույն «բնապահպանները» նույնիսկ չեն փորձում պայքարել: Ամուլսարի ծրագրի շուրջ վերջին շրջանում ծավալվող իրադարձությունները, հսկայական ֆինանսական միջոցները, որոնք ծախսվում են հակաքարոզչության վրա, «բնապահպանների» մասին տարբեր աղբյուրներից մեզ հասանելի տեղեկությունները թույլ են տալիս հիմնավոր կասկածներ ունենալ, որ այս ամենը կազմակերպված և լավ ֆինանսավորվող արշավ է երկրի միակ խոշոր արևմտյան ներդրողի՝ Լիդիանի, հետևաբար նաև Հայաստանի քաղաքացիների տնտեսական զարգացման, սոցիալական բարեկեցության դեմ: Շատ ցավալի է, որ դուք ևս ներգրավվել եք կասկածելի ֆինանսավորմամբ այս արշավում:
Ուզում ենք վստահեցնել, որ մենք, բնակվելով Ամուլսարի հարակից համայնքներում, ամենաշահագրգիռ կողմն ենք մաքուր շրջակա միջավայր ունենալու համար, մեզ համար պակաս կարևորություն չեն ներկայացնում Սևանն ու Ջերմուկի ջրերը, քան որևէ այլ հայի համար: Բայց ի տարբերություն Ձեզ մենք ծանոթ ենք Լիդիան Արմենիայի պատասխանատու գործունեությանը, բնապահպանական և տեխնիկական մանրամասներին: Մեզանից շատերը մասնագիտական վերապատրաստում են անցել և ամենօրյա աշխատանքի ընթացքում հնարավորություն են ստացել համոզվելու, որ Լիդիանի բարձրակարգ տեղացի և միջազգային մասնագետների աշխատանքը ապահովելու է, որ հանքն աշխատի այն բոլոր բարձր ստանդարտներով, որոնցով աշխատում են հանքերը Կանադայում, ԱՄՆ-ում և այլուր:
Նույնիսկ պարզ Գուգլ որոնումը ցույց է տալիս, որ ԱՄՆ-ում գործող ավելի քան 1400 հանք կա՝ հարյուր անգամ ավելի շատ քան Հայաստանում, և ԱՄՆ-ը ոսկու խոշոր արտադրողներից է: Եվ ուրեմն ինչո՞ւ պետք է մենք ապրենք հետամնաց ագրարային երկրում, եթե ԱՄՆ-ը, որտեղ ապում են սիրելի Սերժ Թանկյանը, Վահե Բերբերյանը և Արտո Թունջբոյաջյանը, օգտվելով արդյունաբերական երկրի բոլոր բարիքներից, զարգանում է նաև հանքարդյունաբերության շնորհիվ: Փոխանակ աջակցեք, որ Հայաստանում նույնպես ներդրում անի արևմտյան որակյալ ընկերությունը, ինչո՞ւ եք ջուր լցնում որակյալ ներդրումներին խանգարողների ջրաղացին:
Միթե դուք, թեկուզ հեռվից, շահագրգռված չեք ձեր հայրենակիցների բարեկեցությամբ, միթե Ձեզ չի մտահոգում մշտապես աճող արտագաղթը: Ինչո՞ւ ԱՄՆ-ն և Կանադան, որտեղ դուք բնակվում եք, կարող են ունենալ զարգացած, պատասխանատու հանքարդյունաբերություն ի նպաստ իրենց ժողովրդի, իսկ մեզ խորհուրդ եք տալիս հրաժարվել զարգացման հնարավորությունից: Ո՞րն է տրամաբանությունը, հարգելի արվեստագետներ:
Ամփոփելով վերշարդրվածը՝ լիահույս ենք, որ դուք ծրագրի վերաբերյալ գոնե փորձ կանեք ստանալ բազմակողմանի տեղեկատվություն, մեծ սիրով պատրաստ ենք Ձեզ ներկայացնել Ծրագիրը և պատասխանել Ձեզ մտահոգող հարցերին», - ասված է բաց նամակում։

Residents of Amulsar nearby communities address open letter to Serzh Tankian, Vahe Berberian and Arto Tunjboyajyan
03/11/2018 10:31
Residents of Amulsar nearby communities addressed an open letter to Serzh Tankian, Vahe Berberian and Arto Tunjboyajyan and other “disoriented” art figures.
“Dear Arto, Serj, and Vahe,
We, the residents of Amulsar adjacent communities, express our concern and disappointment over your recent “Save Amulsar” video campaign on the web.
We highly appreciate your sincere care for Armenia, but it is very disappointing to see so superficial judgments about one of the most important projects for Armenia -  Amulsar Gold Mine Project. It is regrettable to witness that your opinions are one-sided and based on regular emotional statements and allegations by a group of activists. Meantime, this is a hot-button issue that has grabbed the attention of Prime Minister Nikol Pashinyan who has repeatedly mentioned that any decision on Amulsar gold mine operation must be based on undisputable facts.  Noteworthy that the activists who misled you have not submitted any reliable facts to the prime minister to prove their allegations so far. Unfortunately, you have no information about the activists misleading you. Meantime, they have been holding a targeted campaign for years against Amulsar Project that applies European best practice amid irreversible environmental damage caused by a number of other mines operating in Armenia. Unfortunately, these “environmentalists” do not even try to combat them.
The recent developments around Amulsar Project, the huge amounts of money spent on anti-Amulsar campaigns, and data we have received from various sources related to these “environmentalists” have aroused substantial doubts that it is nothing but is a well-managed and funded campaign against the country’s only major Western investor, Lydian, and consequently against economic development and social well-being of Armenian citizens. It is regrettable to see that you have been involved in this doubtful, funded campaign.
We'd like to assure you that as residents of Amulsar adjacent communities, we care about safe environment more than others do. We do care for Lake Sevan and Jermuk mineral waters, like every Armenian does. However, unlike you, we are familiar with responsible environmental and technical activities of Lydian Armenia. Many of us underwent vocational training and had an opportunity to make sure at work that Lydian’s highly-qualified local and international specialists will ensure operation based on the highest industrial and environmental standards that are applied by mining companies in Canada, U.S. and elsewhere.
A simple search in Google will show that over 1,400 mines are operated in U.S., which is a hundred times as much as in Armenia. U.S. is one of the world’s largest gold producers. So, why should we leave in a backward agrarian country, when U.S., where our dear Serj Tankian, Vahe Berberian and Arto Tunjboyajyan live, uses all industrial advantages and keeps developing thanks to mining as well? Instead of supporting a highly responsible western company investing in Armenia, you are playing into the hands of the people who hinder major investments in the country.
Don’t you want to see the well-being of your compatriots? Aren’t you concerned about constantly growing migration from Armenia? U.S. and Canada, the countries you live in, have a developed and responsible mining industry for the welfare of their peoples, while you advise us to reject our development opportunity. Where is the logic, dear artists?
For conclusion, we’d like to express our great hopes that you will at least try to get more information and facts about the Project. We will be pleased to present Amulsar Project to you and answer all your questions.