Լեհաստանը ռուսական գազին ևս մեկ փոխարինող է գտել
Լեհաստանի պետական PGNiG գազային ընկերությունը հեղուկացված բնական գազի մատակարարման պարտավորագիր է ստորագրել Ամերիկյան Cheniere ընկերության հետ, ասված է լեհական ընկերության հաղորդագրության մեջ:
Պայմանագիրը նախատեսված է 23 տարվա համար (2042 թվական): Առաջին երեք տարիներին լեհական կողմը  կստանա 0,73 միլիարդ խորանարդ մետր գազ, այնուհետև ևս  39 միլիոն խորանարդ մետր:
PGNiG-ի հաղորդագրության մեջ գինը նշված չէ. սակայն նշվում է, որ այն մրցունակ է:
2017 թվականի դրությամբ, Լեհաստանին պահանջվող 19,1 միլիարդ խորանարդ մետր վառելիքի ներմուծման 70 տոկոսը բաժին է ընկել Ռուսաստանի «Գազպրոմին»: Չորս միլիարդ խորանարդ մետրը երկիրն արդյունահանում է ինքնուրույն:
Նշենք, որ Վարշավան բազմիցս է հայտարարել ռուսական վառելիքից կախվածությունը նվազեցնելու ցանկության մասին:

Польша нашла еще одну замену российскому газу
Польская государственная газовая компания PGNiG подписала контракт на поставку сжиженного природного газа (СПГ) с американской Cheniere, говорится в сообщении польской компании.
Договор рассчитан на 23 года — до 2042-го. В первые три года Польша получит 0,73 миллиарда кубометров газа, затем еще 39 миллиардов кубометров. В сообщении PGNiG не указана цена — отмечается лишь, что она конкурентоспособная.
По состоянию на 2017 год, 70 процентов импорта из 19,1 миллиарда кубометров требуемого Польше топлива приходилось на российский «Газпром». Четыре миллиарда кубометров страна добывает самостоятельно силами PGNiG.