Մենք կարձանագրենք, թե ինչպես են կառավարությունն ու վարչապետը մոլորության մեջ գցել մեր բնակիչներին. Աշոտյան (Տեսանյութ)
12/11/2018 15:12
Դեկտեմբերի 9-ին կայանալիք ընտրությունները վարչապետի ընտրություն չեն, Ազգային ժողովում լրագրողների հետ զրույցում ասաց ՀՀԿ փոխնախագահ, պատգամավոր Արմեն Աշոտյանը։
«Ապագա վարչապետի թեկնածուն տեսանելի է, ակնհայտ է, որ լինելու է Նիկոլ Փաշինյանը կամ Նիկոլ Փաշինյանի կողմից նշանակված որևէ մեկ այլ անձ, որի վրա, գուցե, Փաշինյանը փորձի բարդել արդեն ակնհայտ դարձող սոցիալ-տնտեսական սնանկության ամբողջ բեռը, իսկ ինքը փորձի մնալ ստվերում ու կառավարել գործընթացը խորհրդարանից», - ասաց նա։
Արմեն Աշոտյանը նշեց, որ իրենք այս ընտրություններում գնում են քաղաքական ընդդիմություն դառնալու։
«Կոչ եմ անում բոլոր այն մարդկանց, ովքեր կարծում են, որ մեր երկրին պետք է գիտակ, խելոք, ուժեղ ընդդիմություն, ձայն տալ ՀՀԿ-ին, մասնավորապես՝ ինձ», - ասաց նա։
Արմեն Աշոտյանը նշեց, որ հաջողություն է մաղթում բոլոր այն ուժերին, ովքեր ունակ են քաղաքական բովանդակություն ստեղծել։
«Այսօր մեր երկրում իշխանափոխությունից հետո քաղաքական բովանդակությունը հասցվել է զրոյի, քաղաքական պայքարը դարձել է անձնավորված վիրավորանքների, հետապնդումների, պիտակավորումների պայքար։ Դրա արդյունքը մենք տեսնում ենք, երբ կառավարությունը չի արձանագրում վեց ամսվա ընթացքում որևէ շոշափելի լուրջ արդյունք։ Երբ որ ասում էր՝ ՀՀԿ-ն «քըխ» է, մենք գալիս ենք իշխանության, մենք ձեզ կապահովենք շատ ավելի լավ կյանքով, շատ կարճ ժամանակահտվածում բյուջեն կավելացնենք 800 միլիոն դոլարից մինչև մեկ միլիարդ, 2019-ի բյուջետային քննարկումների ժամանակ մենք շատ ավելի մանրամասն կարձանագրենք, թե ինչպես են կառավարությունն ու վարչապետը մոլորության մեջ գցել մեր բնակիչներին՝ տալով շռնադալից խոստումներ ընտրություններից առաջ», - ասաց Աշոտյանը։
Նա շեշտեց՝ ՀՀԿ-ի գոյությունը խորհրդարանում պետք է, նախևառաջ, երկրի քաղաքական համակարգին։
Ըստ Արմեն Աշոտյանի՝ Նիկոլ Փաշինյանի իշխանությունը չպետք է լինի բացարձակ։
«Սա ասում եմ ելնելով նախևառաջ այն հանգամանքից, որ դրա մեջ շահագրգռված պետք է լինեն «Իմ քայլը» դաշինքի բոլոր այն մարդիկ, որոնք իրոք հավատում են, որ իշխանափոխությունը ժողովրդավարության համար էր», - ասաց նա։

Армен Ашотян: Мы представим как правительство и премьер-министр ввели в заблуждение наших сограждан
Предстоящие 9 декабря парламентские выборы не являются выборами премьер-министра, заявил сегодня журналистам заместитель председателя Республиканской партии Армении (РПА) Армен Ашотян.
«Будущий кандидат в премьер-министры очевиден, ясно, что им будет Никол Пашинян или назначенный Николом Пашиняном какой-то человек, на которого, возможно, Пашинян попытается свалить весь груз уже очевидного социально-экономического банкротства, а сам попытается остаться в тени и управлять процессом из парламента», - сказал Армен Ашотян.
Армен Ашотян отметил, что они идут на эти выборы, чтобы стать политической оппозицией.
«Призываю всех, кто считает, что нашей стране нужна знающая, умная, сильная оппозиция, отдать свои голоса РПА, в частности, проголосовать за меня», - сказал он.
Армен Ашотян отметил, что желает успеха всем способным формировать политическое содержание силам.
«Сегодня после смены власти в нашей стране политическое содержание сведено к нулю, политическая борьба превратилась в личные оскорбления, преследования, приклеивание ярлыков. Мы видим результат этого, когда правительство в течение шести месяцев не смогло зафиксировать какого-либо ощутимого результата. В то время как заявляло, что Республиканская партия – плохая, мы придем к власти, обеспечим для вас хорошую жизнь, за короткий срок увеличим бюджет с 800 млн. до 1 млрд. долларов. Во время обсуждений проекта бюджета на 2019 год мы более подробно представим как правительство и премьер-министр ввели в заблуждение наших сограждан, давая громкие обещания до выборов», - сказал Армен Ашотян.
Он отметил, что присутствие Республиканской партии в парламенте нужно, прежде всего, политической системе страны. По словам Армена Ашотяна, власть Никола Пашиняна не должна быть абсолютной.
«Говорю это, прежде всего исходя из того, что в этом должны быть заинтересованы все входящие в блок «Мой шаг» люди, которые действительно верят что смена власти произошла для демократии», - отметил Ашотян.