Առողջական խնդիրներ ունեցող Կարեն Ղազարյանին դատելով՝ Ադրբեջանը փորձում է հավասարության նշան դնել նրա ու Արցախում դատապարտված ադրբեջանցիների միջև. Նաղդալյան
13/11/2018 11:52
Անհայտ պայմաններում Ադրբեջանում հայտնված, առողջական խնդիրներ ունեցող ՀՀ քաղաքացի Կարեն Ղազարյանի հանդեպ դատական գործընթաց բեմականացնելով՝ Ադրբեջանը փորձում է հավասարության նշան դնել նրա ու հանցագործություններ կատարած և Արցախում դատապարտված ադրբեջանցիների միջև, այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանն ասաց ԱԳՆ մամուլի քարտուղար Աննա Նաղդալյանը:
«Ի սկզբանե պարզ էր, որ Ադրբեջանի իշխանությունները փորձելու են անհայտ պայմաններում Ադրբեջանում հայտնված ՀՀ քաղաքացու մասնակցությամբ թատերական ներկայացում խաղալ՝ տեսախցիկների առջև նրան ներկայացնելով որպես դիվերսանտի: Բայց նրանց առաջնային սցենարը տապալվեց, քանի որ Կարեն Ղազարյանն ուներ հոգեկան խնդիրներ ու պարտադիր զինվորական ծառայության չէր զորակոչվել: Հայաստանն Ադրբեջանին փոխանցել է Կարեն Ղազարյանի առողջական վիճակի հետ կապված բոլոր ապացուցները միջազգային կազմակերպությունների միջոցով, որոնք, ակնհայտորեն անտեսվել են ադրբեջանական իշխանությունների կողմից», - ասաց Աննա Նաղդալյանն՝ ընդգծելով.
«Դատական գործընթաց բեմականացնելով՝ Ադրբեջանը փորձում է ծանր մեղադրանքով գործում ներգրավվել ակնհայտ առողջական խնդիրներ ունեցող մարդու, որը միջազգային մարդասիրական իրավուքնի կոպտագույն խախտում է: Այս ամբողջ ֆարսը հետապնդում է միայն մեկ նպատակ, այս անմեղ մարդուն ներկայացնել որպես հանցագործ ու հավասարության նշան դնել նրա ու ծանր հանցագործություն կատարած ադրբեջանցիների միջև»:

Judicial process staged with Armenian captive aimed at equalizing him and Azerbaijani criminals kept in Karabakh: MFA spokesperson
13/11/2018 11:59
By staging judicial process against Armenian captive Karen Ghazaryan who has health issues and appeared in Azerbaijan in unknown circumstance, Azerbaijan is trying to equalize him and Azerbaijanis convicted in Karabakh, MFA spokesperson Anna Naghdalyan told the reporters today.
“It was clear from the very beginning that the Azerbaijani authorities will try to play a performance presenting Karen Ghazaryan as a saboteur. While their first scenario failed as Ghazaryan has mental problems and could not have been conscripted for military service. Through international organizations Armenia has passed to Azerbaijan all the documents relating to health condition of Ghazaryan which though have completely been ignored by the Azerbaijani authorities,” Naghdalyan said.
“Staging a judicial process and filing grave charges against a person with health issues is a strict violation of international humanitarian rights. This lie is just aimed at presenting an innocent person as a criminal with it equalizing his status with the status of Azerbaijanis that committed crimes in Karabakh,” she said.