Ինչո՞ւ ենք աշխատունակ մարդուն նպաստ տալիս. Փաշինյանը ներկայացրել է աշխատանքի ոլորտում կառավարության քաղաքականությունը
13/11/2018 13:16
Այսօր խորհրդարանում 2019 թվականի բյուջեի նախագծի քննարկման ժամանակ ունեցած ելույթում ՀՀ վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանը անդրադարձել է Աստանայում իր կոշտ ելույթից հետո հնչած մեղադրանքներին և որոշ հստակեցումներ արել՝ նշելով, որ ինքը չի մեղադրում ժողովրդին ծուլության, չաշխատելու մեջ:
«Քավ լիցի, նման բան չկա: Մենք մեր ժողովրդին ոչ մի բանի մեջ չենք մեղադրում, մենք մեղադրում ենք նախորդ քաղաքական համակարգին, որ նրանք աշխատանքը խրախուսելու փոխարեն, խրախուսել են աղքատությունը: Ըստ էության, և մոնոպոլիաներով, և սահմանափակումներով նրանք խրախուսել են աղքատությունը», - հայտարարեց Փաշինյանը:
Գործող կառավարության խնդիրը, ըստ նրա հետևյալն է՝ ինչո՞ւ ենք աշխատունակ մարդուն նպաստ տալիս, հետևաբար նոր քաղաքականությունն ուղղվելու է ոչ թե աշխատունակ մարդուն նպաստ տալուն, այլ աջակցությունը լինելու է թիրախային:
«Նպաստառուն պետք է լինի ոչ թե երեխայի աշխատունակ հայրը, որն աշխատելու պարագայում կզրկվի այդ նպաստից, այլ երեխան պետք է լինի շահառուն, որը օբյեկտիվորեն ունի տարիք ու սոցիալական աջակցության կարիք: Եվ կարևորն այն է, որ չդնենք պայման՝ եթե քո հայրը աշխատի, մենք կզրկենք քեզ այդ օգնությունից: Մենք ասում ենք, որ այդ օգնությունը պետք է տալ հասցեական՝ թոշակառուին, երեխային, անաշխատունակ մարդուն: Մեր կառավարության քաղաքականությունը լինելու է աշխատանքի խրախուսումը և մեր քաղաքացիներին մենք քաջալերելու ենք, որ նրանք վեր կենան, ուղղեն իրենց մեջքը, հավատան իրենց ուժերին, որ չհամակերպվեն իրենց աղքատության ու հուսահատ վիճակի հետ և սկսեն աշխատել», - հայտարարեց վարչապետի պաշտոնակատարը:
Նա ընդգծեց, որ Հայաստանում այժմ 350 հազար մարդ կա, որը աշխատում է մասնավոր՝ ոչ բյուջետային ընկերություններում ու պետությանը վճարում է առաջնային հարկ, որոնցից էլ ձևավորվում են բյուջետային աշխատողների աշխատավարձերը: «Մեր խնդիրն է՝ վարել այնպիսի քաղաքականություն, որ ահա այս առաջնային հարկ վճարողների թիվը կրկնապատկվի, եռապատկվի, քառապատկվի: Ինչու: Ըստ էության, մենք ունենք այնպիսի իրավիճակ, որ այս 350 հազար մարդիկ իրենց, որպես հարկ վճարողներ, ուսերին են կրում ողջ պետական համակարգի, կրթության, անվտանգության, առողջապահության բոլոր ոլորտների ֆինանսական պատասխանատվությունը», - հավելեց նա:
Նշենք, որ Փաշինյանը նույն բովանդակությամբ հայտարարությամբ հանդես էր եկել նաև վերջերս Աստանայում՝ հայ համայնքի ներկայացուցիչների հետ հանդիպման ժամանակ: Այն ժամանակ, ուղղակի, Փաշինյանի ելույթը կոպիտ էր եղել, ու շատերը կարծիք էին հայտնել, թե վարչապետը «մուննաթ» է եկել ժողովրդի վրա:
«800 հազար մարդ պահանջում է այդ 350 հազար մարդուց, 350 հազար մարդ ճռռում է, 800 հազար մարդ ուզում է, որ նրանք ավելի շատ ճռռան, մեր խնդիրն այն չէ, որ էս 350 հազար մարդուն բռնենք, այնքան քամենք, որ ասեն՝ չենք ուզում», - Աստանայում ասել էր վարչապետի պաշտոնակատարը:

Почему мы платим пособия работоспособным людям? Пашинян представил политику в правительства в сфере труда
13/11/2018 14:37
И.о. премьер-министра Армении сегодня в ходе обсуждения в парламенте проекта государственного бюджета на 2019 год обратился к критике в свой адрес после резкого выступления на встрече с представителями армянской общины в Казахстане, отметив, что он не обвиняет народ в лени и нежелании работать.
«Ничего подобного нет. Мы наш народ ни в чем не обвиняем, мы обвиняем прошлую политическую систему в том, что они вместо того, чтобы поощрять работу, поощряли бедность. По сути, они поощряли бедность и монополиями, и ограничениями», - сказал Никол Пашинян.
По его словам, задача действующего правительства в следующем: почему мы платим пособия трудоспособным людям. Следовательно, новая политика будет направлена не на то, чтобы предоставлять пособия дееспособным лицам, а оказывать адресную помощь.
«Получателем социального пособия должен быть не трудоспособный отец ребенка, который в случае работы лишиться этого пособия. Бенефициарием должен быть ребенок, который объективно нуждается в социальной помощи. И важно то, чтобы не ставилось условие, если твой отец будет работать, мы лишим тебя помощи. Мы говорим, что помощь должна быть адресной – пенсионеру, ребенку, недееспособному человеку. Политика нашего правительства будет направлена на стимулирование труда и мы будем поощрять наших граждан, чтобы они встали, выправили свою спину, поверили в свои силы, а не свыкались бы со своей бедностью и безнадежным положением, начали работать», - заявил и.о. премьер-министра.
Он подчеркнул, что в Армении сейчас есть 350 тысяч людей, которые работают в частных, внебюджетных организациях и выплачивают государству первичный доход, из которого и формируются зарплаты бюджетных сотрудников. «Наша задача в том, чтобы проводить политику, при которой число этих выплачивающих первичный налог людей удвоится, утроится. Почему? По сути, у нас сложилась ситуация, когда эти 350 тысяч людей как налогоплательщики несут на своих плечах финансовую ответственность за всю государственную систему, образование, безопасность, здравоохранение и все остальные сферы», - сказал он.
Отметим, что и.о. премьер-министра Никол Пашинян недавно выступил с аналогичным заявлением на встрече с представителями армянской общины в Астане. Выступление Никола Пашиняна на этой встрече, однако, было более резким и многие выразили мнение, что премьер-министр предъявил «претензии» народу и обвинил его в лени.
«Люди уже по инерции говорят, что работали бы, если бы была работа. А потом мы расспрашиваем и выясняется, что на предприятии, которое находится в 50 метрах от той же деревни, из которой требуют работы, есть вакансия, но владелец годами не может найти сотрудника. Почему? Потому что люди не хотят работать, чтобы не лишиться пособия. Они думают, что как только начнут работать, лишатся пособия. Люди у нас в стране дошли то того, что готовы зарезать своих коров, не покупать телевизор, чтобы получить это пособие. Мы говорим, встаньте с диванов и идите работать.
Получается, что 800 000 человек требуют у работающих 350 000, чтобы их пособия, зарплаты, пенсии повысились, здравоохранение было бесплатным, строились дороги. Эти 350,000 человек «пашут», а 800 тысяч хотят, чтобы они больше пахали. Наша задача не в том, чтобы поймать эти 350 тысяч человек и так «выжать» их, чтобы сказали, все, больше не хотим»,- заявил и.о. премьер-министра в Астане.